دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بند سوم  : ناباروری

ناباروری به صورت عدم توانایی در باردار شدن پس از یکسال ازدواج و نزدیکی بدون جلوگیری گفته می شود.
طیف وسیعی از ناباروری شامل عدم توانایی به پایان رساندن حاملگی نیز می شود. ناباروری حدود 6.1 میلیون آمریکایی و یا به عبارتی 10% جمعیت سنین باروری را در گیر نموده است.تا 15 درصد زوج ها در کشور ما با مشکل ناباروري مواجه مي شوند که در اين ميان 40 درصد عامل بروز ناباروري در زنان ، 40 درصد در مردان و 20 درصد در هر دو زوج است.

براي يك زوج نابارور چه آزمايشاتي انجام مي شود؟ اولين اقدام تشخيصي براي زوج نابارور  آزمايش اسپرموگرام است. حدود 35 تا 45 درصد ناباروري ممكن است كلاً به دليل علل مردانه باشد بنابر اين با گرفتن يك آزمايش اسپرموگرام از شوهر مشخص مي‌كنند كه شوهر مشكل دارد و يا مشكل ندارد و بعد از آن است كه براي زن يك سري آزمايش هورموني (مانند تستهاي تيروئيدي و آزمايشات فعاليت تخمدانها و …) انجام مي‌دهند و مشخص مي‌كنند كه كار تخمدان در چه وضعيتي است و بر اساس آن علت ناباروري تا حد زيادي مشخص مي‌شود. در مراحل بعدي در صورتيكه آزمايشات قبلي طبيعي باشد،  راديوگرافي از رحم و لوله‌هاي رحمي زن يا همان هيسترو سالپنگوگرافي انجام مي شود. با اين كار مي‌توان فهميد كه  آيا لوله‌هاي رحمي باز يا بسته است؟ رحم  سالم است يه خير؟ شكل غير عادي دارد يا نه؟ در مواردي كه در هيستروسالپنگوگرافي يك ضايع پاتولوژي ديده شود، تأكيد و كنترلش حتماً بايد با يك روش ديگري مثل هيستروسكوپي يا هيستروسونوگرافي انجام گيرد. گاهي به دنبال اين آزمايشات و بررسي ها، لاپارسكوپي نيز لازم است. نهايتاً بر اساس مجموعه يافته ها، نقشه درماني مشخص مي شود.

گفتار سوم : حسبی بودن کار اهدای جنین

با توجه به اينكه تصميم دادگاه در معناي اعم كلمه، شامل احكام، قرارها، تصميمات حسبي و اعمال اداري است[1]. بايد وضعيت «مجوز» موضوع قانون نحوه اهداي جنين به زوجين نابارور مشخص شود.
برخلاف اعمال قضايي، تصميمات حسبي در حال توسط دادگاه اتخاذ مي گردد كه دعوا و نزاعي وجود ندارد و ماده يك قانون امور حسبي نيز مؤيد همين امر است. در حقيقت هر گاه خواسته به نحوي باشد كه بايد از دادگاه استمداد به عمل آيد و دخالت قاضي در آن لازم باشد و در عين حال طرف مقابلي وجود نداشته باشد، با امر حسبي مواجه هستيم كه عمل دادگاه در مورد آن، عمل يا تصميم حسبي قلمداد مي گردد[2]. منظور از اين كه در امر حسبي، طرف مقابلي وجود ندارد آن است كه درخواست متقاضي به زيان كسي ديگر نيست. بديهي است چنانچه در جريان رسيدگي به امر حسبي موقعيتي پيش آيد كه دادگاه در مقام فصل خصومت برآيد در آن صورت عمل دادگاه، حكم ترافعي خواهد بود.
[1] – شمس ، عبدالله ، آيين دادرسي مدني، ج2، ميزان، تهران، 1381.
[2] – همان.

 
 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

1 – آیا وارد کردن نطفه مرد و پرورش نطفه بارور شده دو همسر خارج از رحم جایز است ؟
2- نسب طفل ناشي از تلقيح مصنوعي به چه كسي مي رسد ؟
3- آيا طفل ناشي از تلقيح مصنوعي در انواع گوناگون آن ارث مي برد يا خير؟

اهداف تحقيق (ضرورت انجام تحقیق)

1- تبيين و روشن ساختن نسب و ارثِ طفلِ ناشي از تلقيح مصنوعي.
2- بررسي موانع و مشكلات تلقيح مصنوعي از جمله در مورد نسب وارث كودك ناشي از آن.
3- بررسي وضعيت طفل در شرع و قانون.
با توجه به اینکه قانون نحوه ی اهدای جنین جدید التصویب می باشد و موارد مسکوت و ابهامات زیادی را به همراه خود به ارمغان آورده است لذا انجام تحقیق فقهی و حقوقی پیرامون مساله نسب و ارث در این راستا ضروری می باشد .

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق