دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مالكيت فكري 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

– کنوانسیون جهانی کپی رایت

جنگ جهانی دوم که دگرگونی زیادی را در صحنه جهانی نشر درپی داشت، آغاز دوره تازه‏ای را در روابط بین المللی در زمینه کپی رایت رقم زد. ایالات متحده که اغلب به سبب حمایت از منافع داخلی از کنوانسیون برن فاصله گرفته بود رفته‏رفته به‏صورت یک ناشر بزرگ ظهور و تمایل زیادی به صدور کتاب پیدا کرد.آمریکا در همین راستا علاقمند به شکل‏گیری قرار داد بین المللی دیگری بود که برای این کشور، کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورهایی که تمایل به پذیرش تعهدات کنوانسیون برن نداشتند، پذیرفتنی باشد.در سال 1952، یونسکو کنفرانسی را در ژنو برگزار کرد تا چارچوب کلی این توافق‏نامه را تدوین کند.نتیجه این کنفرانس، کنوانسیون جهانی کپی‏رایت(ucc ) بود که از سال 1955 به اجرا درآمد.
«یو سی سی» سه هدف بزرگ را پیگری می‏کند حمایت از حقوق نویسندگان، ایجاد اطمینان به رعایت حقوق ضروری و سرانجام تشویق ترغیب رشد ادبیات، هنر، علوم و گسترش آثار فکری. همانند ملی استوار است، امّا برخلاف کنوانسیون برن، مقدار قابل قبولی حمایت از آثار بهره‏مند از کپی‏رایت را فراهم نمی‏آورد.این ویژگی به نفع قانون آن The Anne of State که در 1710 میلادی از سوی پارلمان انگلیس وضع شد، نخستنی قانون حق مولف در جهان است. بر پایه این قانون با گذشت مدت زمان مشخصی، امتیاز واگذار شده به ناشر برای نشر و توزیع نسخه‏های آثار، به نویسنده آن منتقل می‏شد و او حق داشت که امتیاز نشر را به ناشر دیگری واگذار کند.
در آسیا نیز، چین کشوری که به‏عنوان نخستین مخترع چاپ مطرح است، حمایت رسمی از کپی رایت را از سال 1068 میلادی آغاز کرد.در دوران فرمانروایی سلسله«سانگ»دامنه حمایت از ناشر به مولف گسرتش یافت و به نظام کپی رایت امروز شباهت بسیار یافت.در چین باستان مواردی از ثبت کپی رایت دیده می‏شود.

کشورهای واردکننده مجموعه آثار فکری و بر خلاف میل کشورهای صادرکننده این‏گونه آثار است.بر مبنای مفاد این کنوانسیون کمترین زمان حمایت قانون کپی رایت از کتابها، مدت زندگی مولف و 25 سال پس از مرگ او است.این کنوانسیون که در سال 1952 از سوی 40 کشور امضا شده بود در حال حاضر 94 عضو دارد و همزمان با کنوانسیون برن در پاریس(1971)تنها یک بار مورد بازنگری قرار گرفته است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقيق:
١- با توجه به مباني دريافتي حقوق ايران و حقوق كامن لا در حوزه كپي‌رايت قواعد حمايتي از حيث حقوق دارنده و حقوق عمومي بين دو نظام حقوقي فوق هماهنگي وجود دارد؟
٢- آيا به لحاظ حقوق مادي و معنوي دامنه كپي رايت بين دو نظام فوق همساني وجود دارد؟
اهداف تحقيق:
بررسي و تحقيق در مورد كپي رايت و زيرمجموعه آن مي‌تواند به صورت كاربردي در جامعه مطرح شود.. اين كه نتايج اين تحقيق مي‌تواند در تدوين قوانين كاربردي و دقيق براي صيانت از حقوق مؤلفين و مخترعين بسيار مورد اهميت باشد.