دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی حقوق مدنی جنین

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار سوم:

دوره رشد جنینی از نظر فقهی

خداوند سبحان در قرآن کریم در سوره مبارکه علق، مومنون و حج مراحل تکوین جنین را به شرح ذیل بیان نموده است.

سوره علق،آیات 1و2:

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ (۱)

بخوان به نام پروردگارت که آفریننده عالم است.

خَلَقَ الإنسَانَ مِنْ عَلَقٍ (۲)

آن خدایی که انسان را از خون بسته بیافرید.

سوره مومنون،آیات 12 الی 14:

وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ مِنْ سُلالَةٍ مِنْ طِينٍ (12)

و همانا ما آدمی را از گل خالص آفریدیم.

ثُمَّ جَعَلْناهُ نُطْفَةً فِي قَرارٍ مَكِينٍ (13)

پس آنگاه او را نطفه گردانیده و در جای استوار قرار دادیم.

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظاماً فَكَسَوْنَا الْعِظامَ لَحْماً ثُمَّ أَنْشَأْناهُ خَلْقاً آخَرَ (14)

آنگاه نطفه را علقه و علقه را گوشت پاره و باز آن گوشت را استخوان و سپس بر استخوانها گوشت پوشانیدیم (و پیکری کامل کردیم) پس از آن (به دمیدن روح پاک مجرد)آفرینشی دیگر را پدید آوردیم.

سوره حج آیه 5:

يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنْ کُنْتُمْ في‏ رَيْبٍ مِنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِنْ مُضْغَةٍ مُخَلَّقَةٍ وَ غَيْرِ مُخَلَّقَةٍ لِنُبَيِّنَ لَکُمْ وَ نُقِرُّ فِي الْأَرْحامِ ما نَشاءُ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُکُمْ طِفْلاً(5)

ای مردم: اگر شما در وقوع روز قیامت و قدرت خدا در برانگیختن مردگان شک و ریبی دارید، بدانید که شما را نخست از خاک،آنگاه از آب نطفه،آنگاه از خون بسته، آنگاه از پاره ای گوشت تمام و ناتمام آفریدیم، تا در این انتقال و تحولات قدرت خود را بر شما آشکار سازیم و از نطفه ها آنچه که مشیت ما بر آن تعلق گیرد در رحمها قرار دهیم ،و تا به وقتی معین طفلی را خارج سازیم.

همان طور که می بینیم پروردگار مراحل تکامل جنین را در آیات مختلف به چند مرحله طین،نطفه،علقه،مضغه،عظم، لحم ومخلقه و غیر مخلقه تقسیم کرده است. گفته شده است منظور از «مخلقه» به معنای «تام الخلقه» است و غیر مخلقه یعنی آنکه هنوز خلقتش تمام نشده و گفته شده است این کلام با تعبیر جنین که ملازم با نفخ روح در آن است،منطبق می شود.[1]

فقها در بررسی مسائل مربوطه به جنین مراحل رشد و تکامل آن را به دو دوره تقسیم کرده اند:

دوره اول: از زمان استقرار نطفه در رحم زن شروع و تا حلول روح در بدن ادامه می یابد خود این دوره به پنج مرحله تقسیم می شود:

  • نطفه”

که در رحم مستقر می شود.منی مرد هر گاه در رحم قرار گیرد و چهل روز بر آن بگذرد،نطفه نامیده می شود. نطفه هنگام تکامل یافتن،ماده غلیظ و سفتی می شود.

  • علقه”

علقه عبارت است از خون بسته شده، که پس از تحول آن از نطفه ،چهل روز در رحم می ماند.

3-     مضغه”

مضغه عبارت است از پاره گوشتی ،که در آن مانند رگهایی است سبز و تو در تو و بعد از تحولش از علقه چهل روز در رحم مادر می ماند،پیش از آنکه در آن استخوان پدید آید.

4-     عظم”

این مرحله استخوان خشکی شبیه گره می باشد، که هنوز گوشت بر آن نروییده است.

5-     لحم”

جنینی که گوشت و استخوان بندی آن تمام شده،ولی هنوز روح در آن پیدا نشده است.

دوره دوم:

از آغاز حلول روح در جنین شروع شده و تا زمان تولد ادامه پیدا می کند.[2]

با مطالعه موارد فوق مشاهده می گردد که مطابق اکثر منابع فقهی تکوین و تکامل جنین طی چند مرحله صورت می گیرد:

1-نطفه،که پس ا

[1] –  طباطبایی، سید محمد حسین ،تفسیر المیزان،مترجم ناصر مکارم شیرازی ، انتشارات دارالکتب الاسلام،س 1341،چ14،ص 512

[2] – طباطبایی، سید محمد حسین ،تفسیر المیزان ،چ14،ص 512

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالهای تحقیق

سئوالاتي كه سعي شده است در اين تحقيق مورد بررسي قرار بگيرند، عبارتند از اينكه:

1- آيا جنين از اهليت كامل برخوردار است؟ يا از قسمتي از آن و همچنين در صورت زنده متولد نشدن چه آثاري بر اهليت او بار مي گردد؟

فرضیه 1: برای اینکه انسان اهلیت تصرف (اجرای حق) داشته باشد،باید بالغ و عاقل و  رشید باشد.پس اگر جنین زنده متولد شود از حقوق مدنی متمتع می گردد.

2- نسبت جنين در اشكال مختلف به چه صورت است؟ و آيا طبق ماده 1167 قانون مدني بايد جنين به وجود آمده از زنا را فاقد نسب دانست؟ و يا اينكه مي توان جهت حمايت از او راه حل قانوني مناسبي يافت؟

فرضیه 2: نباید طفلی را که در نتیجه ارتباط نامشروع بوجود آمده از حقوق مسلم و طبیعی محروم کرد و او را بی هویت در جامعه رها نمود. حتی فرد به وجود آمده از زنا تنها تبعاتی که می تواند داشته باشد این است که فرد به وجود آمده از زنا از ارث محروم است،ولی از حقوق دیگر مانند حق بهره مندی از نفقه و حضانت و سایر حقوق محروم نمی گردد.

3- آيا جنين قابليت برخورداري از حقوق مدني را دارد؟ در خصوص مسائل مالي قابليت مالك شدن را دارد؟ اصولاً نحوه مالك شدن او به چه صورت است؟ همچنين در زمينه حقوق غير مالي،جنين از چه حقوقي و چگونه مي تواند بهره­مند گردد؟

فرضیه3 : جنين محجور و فاقد اهليت تصرف مي­باشد و اجراي حقوق او توسط نماينده قانوني يا قضايي وي صورت مي­گيرد. تمتع جنين معلق بر زنده متولد شدن مي­باشد؛ يعني با زنده متولد شدن جنين نتيجه مي­گيريم كه جنين از ابتداي داراي اهليت تمتع بوده است. حقوق غیرمالی جنین به حق حیات، سقط جنین، بهداشت روانی، حضانت و اداره امور جنین تقسیم­بندی می شود.