پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: پیشرفت های حاصله در تکمیل با نانو ذرات

0 Comments

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : پیشرفت های حاصله در تکمیل با نانو ذرات

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

پیشرفت های حاصله در تکمیل با نانو ذرات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
 
چکیده
دانشمندان با تحقیق در مقیاسی نانو توانسته اند خواص مواد را تغییر دهند به گونه ای که خواص آنها متفاوت با اجسام بزرگ و معمولی رفتار کند، در این قلمرو، اتم ها و ذرات رفتاری غیر متعارف را از خود به نمایش می گذارند، البته قابلیت های این علم فقط توانایی کوچک کردن اجسام نیست. دانشمندان با بهره گرفتن از این مواد در تلاشند دستگاه ها و ابزارهایی بسازند که از قابلیت های بسیار شگفت انگیز و غیرمتعارف برخوردار باشند. متخصصان نانو می کوشند با کار بر روی چگونگی حرکت اتم ها و نوع قرار گرفتن آنها در کنار یکدیگر و نیز با تغییرات خاص به ترکیبات مقاوم تری از مواد دست یابند و کیفیت مواد تولیدی را بهبود بخشیده و در نهایت تولید مواد مختلف را اقتصادی تر کنند. انتظار می رود نانوتکنولوژی عملکرد مواد در علوم مختلف مانند پلیمر، الکترونیک، رنگ، سلول های سوختی، رایانه و سامانه های نمایشگر و همچنین در تولید الیاف و صنایع نساجی، خصوصا در تکمیل کالای نساجی را تغییر دهد و کیفیت بالاتر و خواص جدید را با قیمتی مناسب تر به بازار عرضه نمایند. این تکمیل های انجام گرفته بر روی کالا بسیار پر کاربرد بوده و از استقبال بسیار زیادی هم از سمت تولید کنندگان و هم از سمت بازار مصرف به آن معطوف شده است.
مقدمه
نانو تکنولوژی یا کاربرد فناوری در مقیاس یک میلیاردم متر، جهان حیرت انگیزی را پیشروی دانشمندان قرار داده است. برخی از نمونه محصولات و دستگاه هایی که با کمک این فناوری در دست تولید است یا هم اکنون تحقیق درباره آنها در مراحل بسیار پیشرفته قرار دارد، پارچه هایی که لکه ها و چربی ها را به خود نمی گیرند و پارچه هایی که به صورت خودکار حرارت خود را تنظیم می کنند حاصل به کارگیری نانو تکنولوژی است. لباس های هوشمندی که ضربان قلب و درجه حرارت بدن افراد را اندازه گیری می کنند و پارچه هایی از لوله های کربنی که لوله های بسیار سبک و مقاوم برای کاربردهای مختلف ساخته شده برای وسایل الکترونیک و اتومبیل های برقی، دستگاه های کوچک قابل کارگذاری در بدن (ایمپلنت) هم از جمله تولیدات فناوری نانو محسوب می شود. البته باید توجه داشت که حضور این مواد در محیط زیست مخاطراتی را برای سلامتی افراد ایجاد می کنند.
با بهره گرفتن از فناوری نانو پارچه هایی تولید کرده اند که با یکبار تکاندن آنها می توان حالت اتوی اولیه را به آنها بازگرداند و چین و چروک آنها را از بین برد. با همین یکبار تکان همه گرد و خاکی که به این پارچه ها جذب شده اند نیز برطرف می شود.
با بهره گرفتن از این مواد، نوارهای زخم بندی هوشمندی تهیه شده است که به محض مشاهده نخستین علایم عفونت در مقیاس مولکولی، پزشکان را آگاه می سازد. محققان تا آنجا پیش رفته اند که می خواهند با مواد نانو، فیلترهای مناسبی تولید کنند که سلول های حاوی ویروس های خطرناک نظیر ویروس ایدز را در برگرفته و مانع از خروج آنها می شود و مانع انتقال بیماری گردند. این فناوری بسیار گسترده بوده و توانایی گسترش بیشتر را دارا می باشد. در ایران نیز این تکنولوژی در صنعت عظیم نساجی پیشرفت های گسترده ای داشته و روز به روز شاهد پیشرفت بیشتر آن خواهیم بود. البته این فناوری در ایران نوپا بوده و قابلیت های بسیاری جهت کاربردهای جدید را دارا می باشد.
تعداد صفحات: 84
قیمت: 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

[add_to_cart id=143268]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *