دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

تکه ای از متن پایان نامه :

بهنجاری می باشد و در بسیاری از موارد، به زمینه­های مربوط می­گردد که نویسندگان مختلف به سلامت روانی پرداخته­اند (گنجی، 1382).

طبق نظر وایت (2001، به نقل از طیبی خرمی، 1387)، افراد دارای سلامت روان، چندین ویژگی دارند که عبارتند از:

الف- پذیرفتن خود و دوست داشتن خویشتن: این ویژگی دربرگیرنده دو مفهوم خودپنداره (تصوری که فرد از خودش دارد)، و عزت نفس (پذیرش و قبول خود) می باشد. چنانچه این دو مفهوم با هم باشند تکمیل کننده اولین بخش از سلامت روان (پذیرش و دوست داشتن خود) هستند.

ب- برقراری ارتباط با دیگران: زمانی که افراد دارای خودپنداره­ی مثبت و عزت نفس بالا باشند، می­توانند به خوبی با دیگران ارتباط مناسب مستقر کنند.

ج- مقابله با نیازهای زندگی: مقابله با نیازها و احتیاجات زندگی و کنترل الزامات و چالش­های زندگی، بخشی از سلامت روانی می باشد. این الزامات از جانب والدین خانواده، دوستان، مدرسه، فعالیت­ها و مشاغل می­باشد. نکته اساسی در این زمینه موضوع مدیریت استرس می باشد، زمانی که افراد تحت استرس هستند بایستی مهارت­های مقابله­ای لازم را داشته باشند تا بدین وسیله بتوانند اثرات استرس را بر جسم و روان کاهش دهند. چنانچه استرس مدیریت گردد (کاهش یابد و کنترل گردد) و مهارتهای مقابله­ای موثر موجود باشد، قطعاٌ فرد بهتر می­تواند با نیازها و چالش­های زندگی مقابله کند.

د- بروز مناسب هیجانات: افراد بایستی بتوانند هیجانات خود را شناسایی کنند، احساسات را به طور مناسب بروز دهند، اگر این طور نباشد سلامت روان خود فرد و همچنین دیگران در معرض آسیب قرار خواهد گرفت.

به عقیده فروید ویژگی خاصی که برای سلامت روان ضروری می باشد، خود آگاهی می باشد. یعنی روان­شناختی می باشد. به عقیده فرانکل انسانی که واجد این صفات و ویژگی­ها باشد “بشر از خود فرارونده[1]” نامیده می­گردد (شولتز، 1382).

واتسون بنیان­گذار مکتب رفتارگرایی، معتقد می باشد که رفتار عادی، نمودار شخصیت سالم[1] . Self- transcendent person

 پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه روانشناسی گرایش بالینی: پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی