پایان نامه بررسی تاثیر و نقش اتوماسیون اداری و مالی بر بهبود روند تصمیم گیری و بهبود عملکرد سازمان

0 Comments

[add_to_cart id=616248]دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد علوم و تحقیقات آذربایجان شرقی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

رشته: مدیریتاجرایی

گرایش: استراتژیک

 

عنوان:

بررسی تاثیر ونقش اتوماسیون اداری و مالی بر بهبود روند تصمیم گیری و بهبود عملکرد سازمان (مورد مطالعه :اتوماسیون جامع اداری و مالی رایورزدر شهرداری قزوین و سازمان های تابعه)

 

تابستان 1392

 (نام نویسنده و استاد راهنما و… داخل فایل ورد موجود است)

1-1مقدمه

اشتراک دانش میان یک سازمان و برجسته کردن در حافظه جمعی سازمانی برای بهبود تصمیم گیری، افزایش بهره وری و نوآوری است. در شرایطی که نوعی تغییر بنیادین در جهان‌نگری انسان مدرن در حال روی دادن استما نیز باید تغییر نمائیم، وگرنه بهای سنگینی  بابت عدم تغییر پرداخت خواهیم کرد(دکترنوردال، رئیس اتحادیه جهانی علم و بهره وری: پیام مدیریت).

افزایش جمعیت و پیدایش زندگی اجتماعی از جمله عواملی به شمار می روند که سبب ایجاد و توسعه پدیده ای به نام سازمان می گردند. درابتدا سازمان ها بسیار ساده بوده و کلیه عملیات در آنها به صورت رودررو انجام می گرفت. بتدریج در قرن بیست و یکم این فرایند تکاملی سازمان ها شدت بیشتری یافته است؛ به نحوی که به هیچ وجه نمی توان سازمان های کنونی را با سازمان های اولیه از لحاظ اندازه، تنوع عملیات و پیچیدگی مقایسه نمود. به علاوه در سازمان های کنونی سرعت عملیات تا حدی است که فعالیتهای چند روزه به عملکردهای چند دقیقه ای بالا همراه با کیفیت بالا مبدل شده اند. با توجه به تکامل سازمان ها در سبز فایل از بکار گیری سیستمهای کامپیوتری و تکنولوژی اطلاعات و رسانه های پیشرفته گریزی نیست و آینده از آن آنانی است که با شناخت دقیق و صحیح، محاسن و معایب این سیستمها را موشکافانه مورد امعان نظر قرار داده و از تجربه دیگران درس بگیرند، بدون اینکه هزینه های آن تجربه را مجدداً تقبل نمایند.

دسترسی به کامپیوتر و تکنولوژی اطلاعات و رسانه های پیشرفته، مولد شتاب فزاینده هست و شتاب، این تاثیررا دارد که هر واحدی از زمان را که صرفه جویی می شود از واحد قبلی آن با ارزش تر می سازد. بدین ترتیب حلقه بازخورد مثبتی به وجود می آید که شتاب را شتاب می بخشد.

 گسترش سیل آسای کامپیوتر در دهه های اخیر، مهمترین تغییر را در نظام دانایی از اختراع چاپ در قرن پانزدهم یا حتی از اختراع خط به این سو پدید آورده است. به موازات این تغییر خارق العاده، گسترش شبکه ها و رسانه های جدید به همان اندازه شگفت انگیز است و کارش، جابجا کردن دانایی و عناصر تشکیل دهنده آن یعنی داده و اطلاعات است.

داشتن اطلاعات دقیق، مرتبط، بهنگام و سریع باعث بالا رفتن سرعت و دقت تصمیم گیری شده و جلوی انتخاب بسیاری از تصمیمات نادرست را خواهد گرفت. در این برنامه زمانی، یک مدیر کار آمد بدون داشتن اطلاعات مورد نیاز خود قادر به رهبری سازمان و رسیدن به اهداف از قبل تعیین شده نیست.

مدیران به منظور مواجهه با محیط و تحقق اهداف سازمانی خود با مد نظر قرار دادن متغیر های محیطی ضرورتاً بایستی محیط را تحلیل و متغیر های آن شناسایی و تدبیر مناسب در برخورد با آنها اتخاذ نمایند. این امر مستلزم برخورداری از اطلاعات به هنگام درون و برون سازمانی و نیز امکان بهره برداری بهینه از آنها را دارد.

رواج ریزکامپیوترها در ادارات، با انتشار روز افزون محصولات جدید ارتباطی، کامپیوتری و ذخیره سازی اطلاعات و تغییرات اساسی در روش اجرای امور اداری همراه بوده است. در ابتدای کار از سیستم های کامپیوتری برای مکاتبات به صورت مستقل استفاده می شد. اما به مرور زمان کامپیوتر ها به یکدیگر مرتبط گردیدند. این ارتباط به کاربران اجازه می دهد نه تنها از فایلهای مکاتبات به صورت مشترک استفاده نمایند، بلکه می توانند برای یکدیگر پیام ارسال نمایند. امروزه انواع مختلفی از سیستمهای اتوماسیون اداری و مالی وجود دارد. 

اتوماسیون اداری و مالی نیز نوعی محصول تکنولوژی است که بی شک تاثیر قابل توجهی بر بهره وری و بهبود عملکرد سازمان داشته و خواهد داشت. حال این تاثیر می تواند مثبت و یا منفی باشد.زیرا ورود هرگونه تکنولوژی جدید پیامدهای خاص خود را داشته و بسته به نوع استفاده از آن و آموزشهای ارائه شده، می تواند موجب بهبود عملکرد سازمان گردد. با بهره مندی از ابزار های نوین جمع آوری و پردازش داده ها می تواند مدیران را درجهت تحقق اهداف، یاری و پشتیبانی نماید. کامپیوتر، سرعت، دقت و صحت تصمیم گیری را افزایش داده و در نتیجه سطح سرعت، صحت و دقت کار در سازمان بالا می رود. سیستم اتوماسیون تاثیر به سزایی در صحت، دقت، اقتصادیبودن، بهنگام بودن در سازمان را خواهد داشت.

تلاش در این تحقیق بررسی اثرات سیستم اتوماسیون اداری و مالی بر بهبود تصمیم گیری مدیران  ارشد و میانی شهرداری قزوین و سازمان های تابعه می باشد. لازم بذکر است این پژوهش باحمایت مالی و مساعدت کمیسیون تحقیق و توسعه شهرداری قزوین انجام شده است.

1-2 بیان مساله

امروزه توسعه و پیچیدگی سازمان های تخصصی، مدیریت سنتی گذشته را غیر کار آمد ساخته و سیستم های اطلاعات مدیریت، پدیده ای است که می توان آن را مشخصا گذر از مدیریت سنتی به مدیریت «موثر جدید» دانست. کامپیوتر وسیله با ارزشی برای کار کردن با اطلاعات و داده، به ویژه اعداد و ارقام است. کاربرد گسترده کامپیوتر، به عنوان ابزاری یاری دهنده در زمینه های برنامه ریزی مدیریت، تصمیم گیری،تصمیم سازی و کنترل، به سبب ویژگیها و مزایای خاصی است که کامپیوتر ها دارند.
برخی از این ویژگیها عبارتند از: پردازش بسیار سریع، خود هدایت کنندگی، پردازش از راه دور، توان استدلال، توان انجام حجم عظیمی از عملیات تکراری، نگهداری و انبار کردن داده ها و باز خوانی داده ها،
زندگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی افراد جامعه به شدت به فناوری اطلاعات و ارتباطات وابسته است.

زندگی در دنیای جدید نیازمند شناخت کامل و کسب مهارتهای استفاده از این ابزارهاست. سازمانها باید جهت بکارگیری و استفاده بهینه از تکنولوژی فن آوری اطلاعات و ارتباطات زمینه سازی مطلوب و لازم را داشته باشد تا بتوانند در این راه گام های مهم و صحیح را در عرصه پیشرفت و ترقی سازمان بردارند. هر سازمانی در عرصه فعالیت خود به دنبال شناسایی و استفاده از راهکارها و تجهیزاتی است تا بتواند خدمات خود را به نحوی با کیفیت و سرعت و دقت بالا ارائه نماید. در این وضعیت یکی از موضوعاتی که مورد توجه مدیران قرار گرفته است، استفاده از روش ها وابزارهایی است به نام اتوماسیون اداری و مالی است که بکارگیری آن نتایج مختلفی را برای سازمان استفاده کننده به دنبال دارد. اتوماسیون اداری و مالی پیشرفت های نوینی در فن آوری اطلاعات است که تمایل سازمان ها را در استفاده از فناوری های مدرن جهت نیل به اهداف سازمانی و ارزش آفرینی برای مخاطبان بیش از پیش نمایان ساخته است (بافنده، 1384).

از طریق این بسته نرم‌افزاری، سیستم عامل رایانه واحدهای مختلف شهرداری به بانک اطلاعاتی و پایگاه داده بر روی سرور مرکزی شهرداری تحت سرویس‌های ‌WEB و شبکه داخلی متصل ‌می‌شود و امکان به اشتراک‌گذاری، ارتباط و مدیریت کلیه امور اداری و مالی با قابلیت اتصال نامحدود کاربران فراهم می‌شود.

این سیستم در حوزه‌های مختلف اداری و مالی قابل بهره‌برداری است که در بخش اداری امور دفتری، مکاتبات اداری و دبیرخانه، بایگانی الکترونیک اسناد، فرم‌ها و نامه‌ها انجام می‌شود و مزیت آن حذف کاغذ، مدیریت دقیق بر گردش کار و امنیت در حفظ و نگهداری نامه‌های اداری و پرونده‌ها می‌باشد.

در حوزه مالی شامل حسابداری، بودجه و اعتبارات، دریافت و پرداخت قراردادها، امور پیمانکاری و نظام حقوق و دستمزد زیر نظر مدیریت ارشد مجموعه قرار می‌گیرد و گزارش‌گیری و محاسبه لحظه به لحظه درآمد و هزینه امکان‌پذیر است و نتیجه آن برآورد دقیق و تصمیم‌گیری بر اساس واقعیت‌ها و ظرفیت‌های موجود است.

در حوزه منابع انسانی امور پرسنلی و احکام صادره، سیستم آنلاین برخط حضور و غیاب و در بخش امور پشتیبانی انجام و نظارت امور انبار، کنترل موجودی‌ها، ثبت اموال و دارائی‌ها، نیازسنجی و خرید و تدارکات را در برمی‌گیرد.

در این میان نگرش شهرداری قزوین با 5 معاونت 15 سازمان و شرکت وابسته به همراه  5  اداره کل،  به منظور ایجاد ارتباط متقابل بین مخاطبان (آحاد شهروندان) و پاسخگویی مناسب به آنها، مد نظر است که راه اندازی این گونه سامانه ها با قصد تاثیر گذاری بر فرایند اجرایی کارکنان ایجاد گردیده است و از طریق توسعه روابط رسمی و غیر رسمی با مجموعه مدیریت شهری ارتباط فعالانه ای با سایر سازمانها، به منظور خدمات رسانی مطلوب به مخاطبان در جهت افزایش رضایتمندی و قرار گرفتن در مسیر تحول را بعنوان شعار شهرداری قزوین مد نظر قرار می دهد.

دغدغه‌ مهم مدیران شهرداری‌ها و سازمان‌های تابعه

محاسبات صورت وضعیت (براساس فهرست بها)

محاسبه کسور صورت وضعیت ها

محاسبه استهلاک پیش پرداخت و علی الحساب

کنترل سررسید تضامین نزدیک

این موارد و بسیاری دیگر، در سیستم “مدیریت قراردادها” که خاص این نوع فعالیت طراحی شده است، وجود دارد و مدیریت می تواند با تکیه بر آن، بسیاری از نیازهای اطلاعاتی و کنترلی خود را در این حوزه تأمین نماید

مدیریت و تصمیم گیری دو واژه نزدیک به هم در مدیریت و انجام امور سازمان می باشند و بدون تردید، تصمیم گیری، مهم ترین کار مدیران ارشد است که به آسانی نیز می توان در آن مرتکب اشتباه  شد. اما اگر کل فرایند را به گونه ای متفاوت بنگرید وضعیت نیز فرق خواهد کرد.

اتوماسیون اداری و مالی[1]که هدیه صنعت فن آوری اطلاعات IT به بوروکراسی اداری ایده ای نوین است که عمر آن در ایران به بیش از یک دهه نمی رسد. اتوماسیون اداری و مالی محدود به یک نرم افزار کامپیوتری برای ثبت نامه ها و چرخش آن ها در یک سازمان نمی باشد بلکه یک نوع تفکر مبتنی بر فناوری جدید است که به مدیران و کارمندان اجازه می دهد با تمام سیستمهای الکترونیکی رسمی و غیر رسمی ارتباط برقرار نمایند.

کلمه اصلی که، اتوماسیون اداری و مالی را از داده پردازی، سیستم های اطلاعات مدیریت[2]، سیستم پشتیبانی[3]تصمیم متمایز می سازد، ارتباطات است وبه منظور تسهیل انواع ارتباطات به هر صورت شفاهی و کتبی کاربرد دارد (ریموند، 1939).

ابزار دیجیتالی توانمندی های ویژه ما را بسیار بالا می برند: توان اندیشیدن، شکل دهی به اندیشه ها و توان همکاری با دیگران در پیاده نمودن آنچه را که اندیشدیده ایم، می باشد.

آن مسئله ای که در مورد استقرار سیستم اتوماسیون مالی و اداری در شهرداری به عنوان موضوع اصلی، مورد توجه قرار می گیرد، این است که آیا با توجه به انجام هزینه های خرید، نصب و استقرار اتوماسیون و استفاده مدیران شهرداری در یک دوره زمانی از این تکنولوژی، چه تاثیری بر روند فرایندتصمیم گیری آنان داشته است؟

بسیاری از اندیشمندان علم مدیریت عقیده دارند که هر تصمیمی به، اطلاعات درباره موضوع آن، بستگی دارد و حتی برخی گفته اند 90 درصد هر تصمیم را اطلاعات تشکیل می دهد. بنابراین یک مدیر به عنوان تصمیم گیرنده در سازمان و یا حتی در جامعه، باید اطلاعات دقیق و مناسب را به موقع در اختیار داشته باشد که بتواند دراجرای وظایف مدیریتی خود تصمیمات مناسب را اتخاذ کند و به مرحله اجرا گذارده و در نهایت ارزیابی کند. در این مورد سیستمهای اطلاعاتی به مدیریت یاری می کند تا هر چه سریعتر اطلاعات دقیق را کسب نموده و بااستفاده بهینه از انها، حداکثر کارآیی و اثر بخشی را بدست آورد.

به عبارتی، با استقرار این سیستم، تصمیم گیری با سرعت بهتر و کیفیت مناسب انجام گردیده است؟ اغلب مدیران تصمیم گیری را رخدادی منفرد می پندارند که در یک لحظه مشخص از زمان به وقوع می پیوندد. اما در حقیقت، تصمیم گیری فرایند آمیخته با بازی نهایی قدرت، سیاست ها، اختلافات شخصی و تاریخچه سازمانی است (اصول تصمیم سازی). مسئله بعدی این است که با بهره گرفتن از اتوماسیون، مدیران توانسته اند در لحظه مناسب تصمیماتی به مراتب بهتر اتخاذ نمایند.

در بعضی مواقع، تصمیم گیران، یک فرایند جانبدارانه را به کار می گیرند که شاید غیر بهره ورترین و ناکاراترین راه برای انجام امور باشد. آنها تصمیم گیری را بسان منازعه ای می بینند که در آن به دفاع پردازش از راه کار های مورد نظر خود می پردازند. اطلاعات را به صورت گزینشی ارائه می کنند و با خودداری از ارائه داده های متضاد می توانند موقعیتی متقاعد کننده فراهم آورده، در برابر مخالف ایستادگی کنند. اما فرایند موثر تر وجود دارد که فرایند تصمیم سازی جستجوگر است. مسئله مهم دیگر این است که اتوماسیون اداری و مالی تا چه حدی توانسته است مانع فرایندهای غیر بهره ور در شهرداری گردد و چه تاثیری در کارایی و اثربخشی مدیران داشته است.

یکی دیگر از مسائل قابل بیان این است که طی فرایند تصمیم گیری، افراد مجموعه متنوعی از گزینه ها را پیش روی خود قرار داده و با همکاری یکدیگر بهترین راهکار را جستجو می کنند. هر چند در عمل این رهبری است که تصمیم نهایی رابه کارمی گیرد، اما افرادی که در فرایند تصمیم سازی مشارکت دارند، باید باور داشته باشند که دیدگاهشان در نظر گرفته شده و فرصت آن را یافته اند که بر تصمیم نهایی تاثیری گذارند. موقع تصمیم گیری، دسترسی به اطلاعات دقیق، مرتبط، صحیح و بهنگام، عامل بسیار موثری است. بنابراین این تحقیق مشخص می کند که مدیران شهرداری استفاده کننده از سیستم اتوماسیون، چه میزان دقتی در تصمیمات خود دارند.

هر قدر محیط پیچیده تر باشد سرعت و شتاب افزایش بیشتری پیدا می کند و تصمیم گیری مشکل تر می شود. تنها چیزی که می تواند تصمیم گیری را سهل تر و عدم اعتماد را کاهش دهد اطلاعات مرتبط، دقیق و بهنگام می باشد. کیفیت اطلاعات و کارایی فرایند آن، در صحیح، مرتبط، به موقع و مطلوب بودن آن جلوه گر می شود. مسئله بعدی در این تحقیق، بررسی اثرات توانایی مدیران شهرداری قزوین در انجام تصمیمات درست در لحظه های مورد نیاز بدون ورود خدشه به سیستم می باشد، که در جای خود قابل بررسی خواهد بود.

شهرداری الکترونیک از ملزومات شهر الکترونیک است و با اجرای اتوماسیون داخلی و حذف تدریجی کاغذ از بسیاری از مکاتبات و فرایندهای اداری، علاوه بر سهولت و سرعت در رسیدگی به امور شهروندان از امنیت بالا، قابلیت جستجو و پیگیری مکاتبات و گزارش‌دهی مناسب برخوردار خواهد بود. لذا با توجه حجم بالای مصرف بسیاری از هزینه های جاری (مثل کاغذ، چاپ و…) وعمرانی (بهای اضافی آسفالت، ایجاد مسیر بحرانی پروژ ها، قیمت بهای تمام شده پروژه ها و…) از طریق استقرار اتوماسیون مالی و اداری به حداقل خواهد رسید. بنابراین مسئله ای که در این پژوهش بیان می شود، چگونگی تاثیر اتوماسیون اداری و مالی بر تصمیم مدیران به منظور مدیریت هزینه خواهد بود.

نگرش سیستمی به جهت جامعیت بالقوه، به یکپارچگی و هماهنگی اطلاعات موجود در سازمان کشیده می شود و عالی ترین نگرش سیستمی به سازمانها، به استقرار سیستمهای اطلاعات مدیریت (MIS) منجر می گردد. این سیستم ها که گردآوری و سازماندهی ها و تولید اطلاعات و انتقال آن را به مدیران به انجام می رساند، همچون ناظری مقتدر در تمامی سطوح سازمانها حضور یافته و حیطه معرفتی مدیر را توسعه داده و بینش وی را برای اتخاذ تصمیمات صحیح مهیا می سازد. مسئله دیگری که به عنوان فرض در این تحقیق قابل ذکر است، این است که استقرار اتوماسیون اداری و مالی در شهرداری چه تاثیرات متقابلی در اطمینان مدیران، از به کارگیری تصمیمات خود در سطوح مختلف کاری ایجاد می نماید و آیا توانسته است در کیفیت مطلوب تصمیمات آن ها موثر باشد یا خیر؟

رقابت گسترده و فشرده ای که در سطح بین المللی، بالاخص در حوزه عملیات اقتصادی وجود دارد، اقتضا می کند که شیوه های مدیریت نیز همانند سایر عوامل متحول گردند، تا بقای سازمان تضمین شود. سیستمهای اطلاعات مدیریت نیز همپای مدیریت از تحول و پویایی متاثر خواهد بود.

نگهداری و پردازش انبوه داده هایی که برای تصمیم گیری مورد نیاز است، بدون استفاده از کامپیوتر های توانمند عصر حاضر غیر ممکن به نظر می رسد. کامپیوتر ها قادرند میلیونها داده را در حافظه خود نگهداری کنند و طبق دستور العملهای نوشته شده، داده های مزبور را با سرعتی شگفت انگیز  به انحاء مختلف، تحلیل و تلخیص نموده و به صورت اطلاعات قابل استفاده در اختیار تصمیم گیرندگان قرار دهند. کامپیوتر وسیله با ارزشی برای کار کردن با اطلاعات و داده، به ویژه اعداد و ارقام است. کاربرد گسترده کامپیوتر، به عنوان ابزاری یاری دهنده در زمینه های برنامه ریزی مدیریت، تصمیم گیری و کنترل، به سبب ویژگیها و مزایای خاصی است که کامپیوتر ها دارند. بدون شک، توان فوق العاده کامپیوتر ها از لحاظ محاسبه، استدلال، سرعت عمل، دقت و حافظه به آنها جایگاه کم نظیری در حل مسائل سازمانی داده است. آخرین مسئله ای که در این تحقیق بدان اشاره خواهد شد به مقایسه تکنولوژی این صنعت با نمونه های مشابه خود در سطح کشور می باشد، که با بهره گرفتن از نظرات مدیران و نگرش آن ها، مطلوبیت استفاده از سیستم اتوماسیون اداری و مالی رایورز را مورد بررسی قرار می دهد، که استفاده از این سیستم برای آن ها بهتر است یا سیستم های مشابه که از آن استفاده نموده اند.

شهرداری ها که موسسات مستقل و عمومی هستند و به منظور اداره محلی از قبیل عمران، آبادانی، بهداشت شهر و تامین رفاه و آسایش اهالی شهر و بعنوان زیستگاهی مطلوب برای شهروندان تاسیس شده اند و مردم در اداره امور مستقیما شرکت و دخالت دارند.شهرداری دارای شخصیت حقوقی،استقلال مالی و اداری است و از خود دارای اموال، بودجه، درآمد، حقوق به تکالیف مخصوص و متمایز دولت است (کامیار، 1385). لذا با استقرار این سیستم در شهرداری، از سال 1388 تا زمان بررسی سال 1391 و با توجه دلایل زیر می توان به بیان مساله استقرار اتوماسیون مالی و اداری در شهرداری قزوین و سازمان های تابعه پرداخت:

 • لزوم امر تسهیل ارتباطات،از لحاظ سرعت، صحت، دقت، بهنگام بودن، جهت رفاه حال مراجعین
 • بهبود انجام ارسال ومراسلات و امور اداری و بوروکراسی شهرداری
 • لزوم به صرفه و صلاح بودن تصمیمات اقتصادی مدیران شهرداری
 • شفاف سازی مالی به منظور برنامه ریزی صحیح و استفاده از گزارشات تجمیعی مالی
 • و درنهایت افزایش بهره وری خود و کارکنان از جمله مدیران ارشد و میانی، اقدام به ایجاد اتوماسیون اداری و مالی نموده اند.

این سازمان ایجاد ارتباطات متقابل و پاسخگویی به مخاطبان را ضامن توسعه و بقاء خود می داند، از این رو در تعامل با مخاطبین به برقراری ارتباطات دوسویه و باز و ارائه خدمات متنوع شهرداری با نیاز گروه های مختلف مخاطبین، توجه خاصی می نماید. علاوه بر این، از طریق توسعه روابط رسمی و غیر رسمی با مجموعه مدیریت شهری، از طریق استقرار این سامانه به تعادل و ثبات خواهد رسید. با توجه به ارتباطات تنگاتنگ ساختار سازمان شهرداری در انجام شرح وظایف، اهمیت مساله ای که دراین میان مطرح است چگونگی تاثیر رایانه بواسطه نرم افزارهای تخصصی مانند اتوماسیون اداری و مالی رایورز که در شهرداری قزوین نهادینه شده است میباشد که چگونه می تواند موجب بهبود عملکرد از طریق تصمیم سازی و تصمیم گیری های مناسب مدیران گردد و اینکه از زمان استقرار این سیستم در شهرداری قزوین، به چه میزان موجب روان تر شدن کارها از ابعاد فوق گردیده است؟

1-3 ضرورت و اهمیت تحقیق

1-3-1از دیدگاه کلان :

مزیت ملی، در کشورهایی پدید می آید که مدیران تنها درصدد افزایش کارایی نباشند، بلکه حرکت های سازمانی شان در راستای استراتژی کلی باشد (دکتر مایکل پورتر، استاد دانشگاه هارورد: پیام مدیریت).

دنیای امروز بیش از گذشته با یک پدیده ثابت و اجتناب ناپذیری همراه است که شدت و سرعت و عدم اطمینان آن با پدیده ی جهانی شدن،حیرت آور می باشد. یکی از جنبه های مهم این تغییر جهانی،تحولات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات [4] (ICT)می باشد.

تغییر و تحولات بین المللی وسرعت این تغییرات دولتها را بر آن داشته است تا در راستای کسب مزیت رقابتی در عرصه بین المللی، دورنمای استراتژیک حرکتهای خود را ترسیم نمایند. ترسیم چشم انداز در حقیقت دور نمایانگر یک کشور و بیانگر ارزشها، آرمانها و تفکرات سیاستگزاران کشور می باشد.

تصمیمات استراتژیک و ملی مبنی بر ایجاد دولت الکترونیکی، چشم انداز ایران 1400 و به تبع آن تصمیمات استراتژیک در راستای چشم انداز و تبیین اهداف و سیاستهای کلی و اجرایی در برنامه چهارم توسعه و تبیین چالشها و راهکار های دستیابی به اهداف، الزام های دهکده جهانی در امر ارتباطات، استاندارد سازی عملیات و جلب رضایت ارباب رجوع و همچنین علاقمندی ایران به ورود در جرگه کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی و پذیرش ایران به عنوان عضو ناظر، پس از دهها بار رد تقاضا، حضور چشمگیر ایران در سازمانها و مجامع بین المللی وتاکید بند چهارم سند فرابخشی بر گسترش  آگاهی عمومی و توسعه فن آوری و تحقیقات، مقدماتی را پیش روی سیستم سازمانی می نهند که روی آوری به اتوماسیون اداری و مالی یکی از آنها است. برای حل مسائل پیش رو که در هر سازمانی به وقوعمی پیوندد از مراحلی همچون تشخیص درست مسئله، بررسی زمینه های مختلف حل مسئله، انتخاب بهترین راه حل و اجرای آن و کنترل و حصول اطمینان از درست کار کردن راه حل، عبور می شود. سازمانها به منظور درک صحیح مسئله زمان زیادی را صرف مطالعه و شناسایی راه حلهای مسئله می نمایند. حل برخی مسائل پیچیده سازمانیزمان طولانی را می طلبد و سیستم اتوماسیون پشتیبانی بسیار خوب و موثر تری را در ایفای وظایف مدیریتی از جمله تصمیم گیری، برنامه ریزی و کنترل برای مدیران فراهم می آورد.

متحول شدن ارتباطات و مکاتبات اداری در سازمانها و موسسات اقتصادی از آنچنان رشد سریعی بر خوردار است، که دیگر فرایند های کند و زمان بر اداری به روال پیشین پذیرفتنی نیست. بر این اساس ضرورت دارد تا ابزاری فراهم شود که با بهره جویی از آن بتوان با سرعت و دقت به انجام فرایند های اداری پرداخت. بدین منظور استفاده از سیستم اتوماسیون اداری و مالی به عنوان روشی نوین، از سویی به جریان کار سرعت می بخشد و از سویی دیگر، با جمع آوری اطلاعات مجموعه فعالیت های سازمان و طبقه بندی آنها، بستر مناسبی را برای سرعت بخشیدن به امور روزمره فراهم می سازد. نرم افزار اتوماسیون به عنوان بخشی از مجموعه سیستم یکپارچه اطلاعات مدیریت، با بررسی مدل های فعالیت سازمان های بخش عمومی و موسسات صنعتی و بازرگانی طراحی و تولید شده است و می تواند به خوبی پاسخگوی نیاز های یاد شده باشد. در پازل چند مربعی قدرت، آنچه که مهم است این است که دیگر، قدرت در نهاد ها (مثل قدرت)، سازمان ها یا کنترل کنندگان نماد ها  متمرکز نیست. قدرت در شبکه های جهانی ثروت، اطلاعات و تصاویر که نظامی با هندسه متغیر و جغرافیایی غیر مادی است، نشر می یابد و استحاله می شود اما از بین نمی رود.

گستردگی و توسعه روز افزون علوم رایانه ای و رویکرد جهانی به آن در همه عرصه ها و موفقیت های غیر قابل باور پیشتازان این صنعت در رسیدن  به آنچه که روزگاری رویا و خواب  خیال جلوه می کرد محمل و دستمایه شایسته ای بر گسترش روزافزون این صنعت در همه شئون کشورمان دارد و سازمان های پیشرو با تشخیص به موقع ضرورتهای تجهیز به این فن آوری و الزامات آن در سازمان، نظیر اتوماسیون اداری و مالی، خود را در مسیر و معبری که به شاهراه تمدن جهانی می پیوندد قرار می دهند، چرا که با غفلت از این تحول عظیم در گرد و غبار عبور سریع کاروان سازمان های فردا گم خواهند شد. زندگی در فرهنگ الکترونیکی یعنی زندگی در تغییر، تغییر به عنوان شرط بقا.

((اگر مدیران گمان می کنند که می توانند در ده سال آینده، شرکت خود را طوری اداره کنند که در ده سال گذشته کرده اند، سخت در اشتباهند، برای توفیق در دهه آینده باید وضع موجود را به هم بریزند.)) ( بنیس، 1381).

1-3-2از دیدگاه خرد

ضرورت انجام فعالیتهای اداری در حداقل زمان ممکن با حداکثر سرعت و دقت و بهره گیری از ایمن ترین و آخرین تکنولوژی های موجود و صرف جویی قابل ملاحظه ای از نظر اقتصادی همه مدیرات را بر آن می سازد تا به منظور یکپارچگی و نظم بخشیدن به محل کار خویش از سیستم های اتوماسیون اداری و یا مالی استفاده نموده و امکان تبادل اطلاعات را در حد وسیع و منسجم فراهم نمایند. یکی از عوامل تحت تاثیر این این تصمیم (استقرار سیستم اتوماسیون اداری و مالی) موضوع کارایی و بهره وری است که کانون توجه بسیاری از اندیشمندان و صاحبنظران علوم اداری و مدیریت قرار گرفته است.

افزایش روز افزون پیچیدگی کارها و فعالیتهای مدیران در سطح ارشد و میانی در محیط کار، ناشی از تاثیر عوامل اقتصادی، رقابت محیطی، پیشرفت های فناوری، فشردگی زمان، کاهش هزینه هاو محدودیت های اجتماعی است. در این راستا یکی از برنامه های تحول اداری در سازمان های کشور بکارگیری اتوماسیون های اداری و مالی مبتنی بر سامانه های رایانه ای می باشد تا بدین صورت به اثر بخشی و عملکرد آنها کمک گردد. در واقع در این تحقیق اهمیت اصلی به موضوع بررسی نقش آفرینی نمونه ای از اتوماسیون اداری و مالی نهادینه شده در ساختار یک سازمان و تاثیر آن بر تصمیم سازی و تصمیم گیری ها و درنهایت عملکرد و بهره وری سازمان مورد بررسی است. چرا که با عنایت به رشدIT و گذر از عصر اطلاعات و ورود به دنیای مجازی و رایانه، تنها نسخه برداری از این تکنولوژی بدون تاثیر آن بر بهبود عملکرد سازمان می تواند علاوه بر عدم پیشرفت و ایجاد سردرگمی اداری، مانع بزرگی در سر راه پیشرفت و توسعه فردی و سازمانی باشد.

شهرداری قزوین نیز در این راستا و با توجه به اهمیت موضوع از سال 1388، اقدام جدی به تجهیز شهرداری به سیستم ارتباطات اداری و مالی نموده است و در حال حاضر می کوشد با بهره گیری از این صنعت نوپا به اهداف خود برسد.

بدین منظور با توجه به راه اندازی این سامانه به صورت رسمی در شهرداری قزوین و سازمان های تابعه و تاکید شهردار محترم در جهت استفاده از این تکنولوژی، این سوال در ذهن ایجاد گردید که آیا به کارگیری و استقرار سیستم اتوماسیون جامع اداری و مالی تاثیری در سرعت، صحت، دقت، بهنگام بودن، اقتصادی بودن و بهبود عملکرد تصمیم گیری مدیران شهرداری داشته است یا خیر؟ وآیا شهرداری قزوین توانسته است با صرف هزینه های نسبتا بالا جهت تجهیز به این سیستم در جهت مکانیزه نمودن هرچه بیشتر مجموعه اداری و مالی خود به استفاده بهتر از تصمیمات مدیران ارشد و میانی توام با کارایی بیشتر و کیفیت بهتر مدیریت و افزایش بازده و عملکرد مدیران خود و هم چنین اثربخشی بیشتر با بهره گرفتن از اطلاعات موجود سازمان نائل شود یا خیر؟

لذا با توجه به این که تاکنون چنین پژوهشی در شهرداری قزوین صورت نپذیرفته است، یقین به انجام تحقیق حاضر وجود دارد.

1-4 اهداف تحقیق

1-4-1هدف اصلی

بررسی تاثیر سیستم اتوماسیون اداری و مالی رایورز بر روند بهبود تصمیم گیری و عملکرد مدیران ارشد و میانی شهرداری قزوین.

 • اهداف فرعی
 • معرفی و شناسایی یک سیستم اتوماسیون جامع اداری و مالی مناسب جهت تصمیم گیری مدیران شهرداری قزوین و مقایسه آن با سیستم های اتوماسیون دیگر.
 • بررسی و تجزیه و تحلیل آثار و نتایج حاصل از سیستم اتوماسیون مالی و اداری در شهرداری قزوین و توابع آن و مقایسه اجمالی با وضعیت قبلی.
 • بررسی و شناسایی عوامل موثر در موفقیت سیستم اتوماسیون اداری و مالی از نظر تامین اطلاعات مناسب نظیر صحیح بودن و دقت و به هنگام بودن و اقتصادی بودن و بهبود گردش کارها در ارائه خدمات به مشتریان.
 • مقایسه تاثیر عملکرد سیستم اتوماسیون اداری و مالی رایورز نسبت به اتوماسیونهای رایج دیگر در بین مدیران شهرداری قزوین
 • ارائه راهکار برای بهبود عملکرد سیستم اتوماسیون جهت بهبود فرایند تصمیم گیری و بهره وری سیستم.

 

1- 5 سوالات تحقیق

1-5-1 سوال اصلی

آیا سیستم اتوماسیون بر بهبود تصمیم گیری مدیران شهرداری قزوین و حوزه های تابعه آن تاثیر گذار بوده است؟

1-5-2 سوالات فرعی

آیا سیستم اتوماسیون رایورز بر افزایش صحت تصمیم گیری مدیران شهرداری تاثیر دارد؟

آیا سیستم اتوماسیون رایورز بر افزایش دقت مدیران تصمیم گیری شهرداری تاثیر دارد؟

آیا سیستم اتوماسیون رایورز بر بهنگام بودن تصمیم گیری مدیران شهرداری تاثیر دارد؟

آیا سیستم اتوماسیون رایورز بر اقتصادی بودن تصمیم گیری مدیران شهرداری تاثیر دارد؟

سیستم اتوماسیون رایورز در بهبود روند عملکرد مدیران شهرداری چه تاثیری داشته است؟

آیا با مقایسه عملکرد سیستم اتوماسیون اداری و مالی رایورز نسبت به اتوماسیون های رایج دیگر، در تصمیم گیری مدیران شهرداری تاثیر گذار بوده است.

1-6 فرضیه های تحقیق

سیستم اتوماسیون اداری و مالی بر افزایش صحت تصمیم گیری مدیران شهرداری تاثیر جهت دار(مثبت) دارد.

سیستم اتوماسیون اداری و مالی بر افزایش دقت تصمیم گیری مدیران شهرداری تاثیر جهت دار(مثبت) دارد.

سیستم اتوماسیون اداری و مالی بر بهنگام بودن تصمیم گیری مدیران شهرداری تاثیر جهت دار(مثبت) دارد.

سیستم اتوماسیون اداری و مالی بر اقتصادی بودن تصمیم گیری مدیران شهرداری تاثیر جهت دار(مثبت) دارد.

در مقایسه عملکرد سیستم اتوماسیون اداری و مالی رایورز نسبت به اتوماسیونهای رایج دیگر به چه میزان در تصمیم گیری مدیران شهرداری تاثیر گذار بوده است.

سیستم اتوماسیون اداری و مالی در بهبود روند  عملکرد مدیران شهرداری تاثیر جهت دار(مثبت) دارد.

 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                    صفحه          

فصل اول : کلیات تحقیق

 • مقدمه ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..2

1-2 تبیین موضوع تحقیق…………………………………………………………………………………………………………………………………4

1-3 اهمیت و ضرورت تحقیق ……………………………………………………………………………………………………………………….10

1-4 اهداف تحقیق …………………………………………………………………………………………………………………………………………14

1-5 سوالات تحقیق ……………………………………………………………………………………………………………………………………….15

1-6 تبیین فرضیه های تحقیق ……………………………………………………………………………………………………………………..15

1-7 متغیر های تحقیق ………………………………………………………………………………………………………………………………….16

1-8 تعریف عملیاتی متغیرها…………………………………………………………………………………………………………………………..17

1-9  خلاصه فصل ………………………………………………………………………………………………………………………………………….21

فصل دوم : ادبیات، مبانی نظری و پیشینه تحقیق

2-1مقدمه………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..24

2-2نظام اطلاعات…………………………………………………………………………………………………………………………………………….24

2-3تصمیم گیری در سازمانها…………………………………………………………………………………………………………………………26

2-4سطوح تصمیم گیری………………………………………………………………………………………………………………………………..27

2-5مدیریت در قرن 21………………………………………………………………………………………………………………………………….33

2-6 نقش استراتژیک اطلاعات………………………………………………………………………………………………………………………..37

2-7 روش سیستمها و دیدگاه سیستمی………………………………………………………………………………………………………..39

2-8 چرخه حیات سیستم……………………………………………………………………………………………………………………………….41

2-9 اطلاعات ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….42

2-10 اهمیت اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی …………………………………………………………………………………………..43

2-11 سیستم های اطلاعاتی…………………………………………………………………………………………………………………………..44

2-12 تکنولوژی پیشرفته اطلاعاتی…………………………………………………………………………………………………………………46

2-13کاربرد های مدیریت……………………………………………………………………………………………………………………………….47

2-14مشارکت بیشتر درتصمیم گیری …………………………………………………………………………………………………………..47

2-15 طرح ریزی سازمان………………………………………………………………………………………………………………………………..49

2-16سیستم های اطلاعاتی رایانه …………………………………………………………………………………………………………………51

الف

 

2-17 کاربرد سیستم های اطلاعاتی رایانه محور……………………………………………………………………………………………57

2-18 مقایسه انواع سیستم های اطلاعاتی……………………………………………………………………………………………………..60

2- 19سیستم های اطلاعاتی مدیریت …………………………………………………………………………………………………………..61

2-20 سیستم های اطلاعاتی سازمانی…………………………………………………………………………………………………………….62

2-21 سیستم های میان سازمانی ………………………………………………………………………………………………………………….62

2-22 سیستم های پشتیبانی تصمیم ……………………………………………………………………………………………………………63

2-23 سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری…………………………………………………………………………………………………..64

2-24 سیستم های پشتیبانی تصمیمات گروهی……………………………………………………………………………………………65

2-25 سیستم پردازش معاملات …………………………………………………………………………………………………………………….65

2-26 هوش مصنوعی ……………………………………………………………………………………………………………………………………..66

2-27 سیستمهای اطلاعاتی ارتباطات الکترونیکی ………………………………………………………………………………………..71

2-28 سیستم کارکنان دانشی………………………………………………………………………………………………………………………..72

2-29سیستم های پشتیبانی عملیاتی…………………………………………………………………………………………………………….73

2-30 سیستم های پشتیبانی مدیران ارشد …………………………………………………………………………………………………..73

2-31سیستم گزارشات مدیریت …………………………………………………………………………………………………………………….74

2-32 ویژگیهای سیستم گزارشات مدیریت ………………………………………………………………………………………………….75

2-33 نقش فناوری اطلاعات در سازمان ……………………………………………………………………………………………………….76

2-34 طبقه بندی سیستم های اطلاعاتی ……………………………………………………………………………………………………..77

2-35اتوماسیون اداری و مالی…………………………………………………………………………………………………………………………78

2-36 مزایا و معایب اتوماسیون اداری و مالی…………………………………………………………………………………………………79

2-37دیدگاه دستگاه های مکانیزه اداری و مالی…………………………………………………………………………………………….81

2-38ارگونومی در مکانیزاسیون اداری و مالی………………………………………………………………………………………………..82

2-39 بکارگیری تکنولوژی در اتوماسیون اداری و مالی…………………………………………………………………………………83

2-40 مجموعه نرم افزار های اتوماسیون و مالی…………………………………………………………………………………………….84

2-41 دستیابی به تعریفی بنیادین ………………………………………………………………………………………………………………..85

2-42 سیستم های اطلاعاتی اتوماسیون اداری و مالی…………………………………………………………………………………..87

2-43 نمونه کاربرد های سیستم اتوماسیون اداری و مالی…………………………………………………………………………….88

2-44 سیستم های اطلاعاتی اتوماسیون اداری و مالی…………………………………………………………………………………..90

2-45انواع کاربردهای سیستم های اطلاعاتی اتوماسیون اداری و مالی…………………………………………………………92

2-46 نکات برجسته درباره اتوماسیون و بهسازی روش های کار …………………………………………………………………….94

2-47 خود کار سازی ……………………………………………………………………………………………………………………………………..94

2-48 ضرورت تفکر برای آینده ……………………………………………………………………………………………………………………..96

2-49 بهبود کار و اتوماسیون …………………………………………………………………………………………………………………………96

ب

 

2-50 تحقق دولت الکترونیک در ایران …………………………………………………………………………………………………………98

2-51 اتوماسیون فعالیتهایاختصاصی………………………………………………………………………………………………………………98

2-52 اتوماسیون فعالیتهای عمومی ………………………………………………………………………………………………………………99

2-53 مزایای دولت الکترونیکی …………………………………………………………………………………………………………………..100

2-54 نرم افزار اتوماسیون اداری و مالی رایورز…………………………………………………………………………………………….101

2-55 سابقه و پیشینه تحقیقات انجام شده…………………………………………………………………………………………………106

2-56 معرفی شهرداری قزوین………………………………………………………………………………………………………………………115

2-57ویژگی‌های خاص شهرداری‌ها و سازمان‌های تابعه …………………………………………………………………………….120

2-58 مزایا و محدودیتهای رایورز نسبت به سایر نرم افزارهای اتوماسیون موجود……………………………………..123

2-59خلاصه فصل ……………………………………………………………………………………………………………………………………….125

فصل سوم: روش اجرایی تحقیق

3-1 مقدمه…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….128

3-2 روش تحقیق ………………………………………………………………………………………………………………………………………..128

3-3 جامعه آماری و حجم نمونه مورد تحقیق …………………………………………………………………………………………..131

3-4 نمونه آماری  وروش نمونه گیری…………………………………………………………………………………………………………131

3-5 برآورد حجم نمونه ……………………………………………………………………………………………………………………………….132

3-6 معرفی ابزار های جمع آوری اطلاعات ……………………………………………………………………………………………….132

3-6-1 مصاحبه ……………………………………………………………………………………………………………………………………………132

3-6-2  پرسشنامه ……………………………………………………………………………………………………………………………………….133

3-7 روایی و پایایی پرسشنامه …………………………………………………………………………………………………………………….136

3-8 روش تجزیه و تحلیل داده ها……………………………………………………………………………………………………………….138

3-9 خلاصه فصل …………………………………………………………………………………………………………………………………………138

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل آمار داده های تحقیق

4-1 مقدمه ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………140

4-2  داده ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..141

4-3  اطلاعات ………………………………………………………………………………………………………………………………………………141

4-4 سیستم های پردازش …………………………………………………………………………………………………………………………..143

4-5 تجزیه و تحلیل داده ها ………………………………………………………………………………………………………………………..143

4-6 جامعه آماری تحقیق ……………………………………………………………………………………………………………………………144

4-7تجزیه و تحلیل اطلاعات ……………………………………………………………………………………………………………………….144

4-8یافته های تحقیق……………………………………………………………………………………………………………………………………168

4-9خلاصه فصل……………………………………………………………………………………………………………………………………………168

 
 
پ

 

 

 

فصل پنجم : نتیجه گیری ، پیشنهاد ها و محدودیت ها

5-1مقدمه ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………171

5-2 نتایج تحقیق ………………………………………………………………………………………………………………………………………..172

5-3 پیشنهادات …………………………………………………………………………………………………………………………………………..176

5-4محدودیت ها ………………………………………………………………………………………………………………………………………..179

فهرست منابع و ماخذ

منابع فارسی ………………………………………………………………………………………………………………………………………………..181

منابع انگلیسی………………………………………………………………………………………………………………………………………………185

پیوستها

پیوست شماره 1مصاحبه………………………………………………………………………………………………………………………………188

پیوست شماره2 پرسشنامه…………………………………………………………………………………………………………………………..189

پیوست شماره3 مقادیر آلفای کرونباخ برای خرده متغیرها…………………………………………………………………………….192

پیوست شماره4 جدول تعیین حجم نمونه مورگان و کوهن…………………………………………………………………………..200

فهرست جدول ها

جدول2-1 ابزارهای اتوماسیون اداری مطابق با برنامه OAS…………………………………………………………………………..79

جدول2-2ابزارهای اتوماسیون اداری مطابق با برنامهTPS……………………………………………………………………………….79

جدول2-3زیرسیستم اتوماسیون مالی رایورز مبتنی بر فرایندهای تجمیع DWH………………………………………106

جدول2-4 کارکنان شهرداری بر اساس نوع مسؤولیت مدیریتی……………………………………………………………………118

جدول3-1 آزمون آلفای کرونباخ برای پایایی پرسشنامه………………………………………………………………………………..137

جدول4-1جنسیت افراد نمونه…………………………………………………………………………………………………………………………145

جدول4-2سطح تحصیلات افراد نمونه…………………………………………………………………………………………………………….146

جدول4-3سابقه خدمت افراد نمونه…………………………………………………………………………………………………………………147

جدول4-4 نوع مسئولیت افراد نمونه……………………………………………………………………………………………………………….148

جدول4-5 شاخص های مرکزی و پراکندگی متغیرها……………………………………………………………………………………149

ت

 

جدول4-6 آزمون کولموگرف اسمیرنف برای نرمال بودن مقادیر……………………………………………………………………153

جدول4-7 آزمون t تک گروهی برای میانگین متغیر سرعت تصمیم گیری……………………………………………157

جدول4-8آزمون t تک گروهی برای اختلاف میانگین متغیر سرعت تصمیم گیری………………………………158

جدول4-9آزمون t تک گروهی برای میانگین متغیر دقت تصمیم گیری………………………………………………..159

جدول4-10آزمون t تک گروهی برای اختلاف میانگین متغیر دقت تصمیم گیری……………………………….159

جدول4-11آزمون t تک گروهی برای میانگین متغیر بهنگام بودن تصمیم گیری…………………………………160

جدول4-12آزمون t تک گروهی برای اختلاف میانگین متغیربهنگام بودن تصمیم گیری…………………….160

جدول4-13آزمون t تک گروهی برای میانگین متغیر اقتصادی بودن تصمیم گیری………………………………161

جدول4-14آزمون t تک گروهی برای اختلاف میانگین متغیر اقتصادی بودن تصمیم گیری……………….161

جدول4-15آزمون t تک گروهی برای میانگین متغیر صحت تصمیم گیری…………………………………………..162

جدول4-16آزمون t تک گروهی برای اختلاف میانگین متغیر صحت تصمیم گیری…………………………….162

جدول4-17آزمون t تک گروهی برای میانگین متغیر بهبودعملکرد تصمیم گیری……………………………….163

جدول4-18آزمون t تک گروهی برای اختلاف میانگین متغیر بهبودعملکرد تصمیم گیری…………………163

جدول4-19آزمون t تک گروهی برای میانگین متغیر مقایسه اتوماسیون……………………………………………….164

جدول4-20آزمون t تک گروهی برای اختلاف میانگین متغیر مقایسه اتوماسیون…………………………………164

جدول4-21 میانگین رتبه متغیرها……………………………………………………………………………………………………………..165

جدول4-22آماره آزمون………………………………………………………………………………………………………………………………..165

جدول4-23 مجموع ماتریس ها……………………………………………………………………………………………………………………166

جدول4-24 آزمون تحلیل عاملی بارتلت………………………………………………………………………………………………………166

جدول4-25 مجموع واریانس مؤلفه ها…………………………………………………………………………………………………………167

فهرست نمودارها و شکل ها

شکل2-1 ارتباط نظام اطلاعات و سازمان……………………………………………………………………………………………………..25

ث

 

شکل2-2 مدل اصلی عناصر سیستم های مکانیزه اداری و مالی……………………………………………………………….82

شکل2-3 چارت کلی شهرداری قزوین و توابع آن………………………………………………………………………………………….117

نمودار4-1جنسیت افراد نمونه…………………………………………………………………………………………………………………………145

نمودار4-2سطح تحصیلات افراد نمونه…………………………………………………………………………………………………………….146

نمودار4-3سابقه خدمت افراد نمونه…………………………………………………………………………………………………………………147

نمودار4-4 نوع مسئولیت افراد نمونه……………………………………………………………………………………………………………….148

نمودار4-5 تاثیر اتوماسیون بر سرعت تصمیم گیری………………………………………………………………………………………150

نمودار4-6 تاثیر اتوماسیون بر دقت تصمیم گیری………………………………………………………………………………………….150

نمودار4-7تاثیر اتوماسیون بربهنگام بودن تصمیم گیری………………………………………………………………………………..151

نمودار4-8تاثیر اتوماسیون براقتصادی بودن تصمیم گیری…………………………………………………………………………….151

نمودار4-9تاثیر اتوماسیون بربهبودعملکرد تصمیم گیری……………………………………………………………………………….152

نمودار4-10مقایسه تاثیر اتوماسیون رایورز با سایر اتوماسیون ها…………………………………………………………………..152

نمودار4-11مربوط به خطی بودن متغیر سرعت تصمیم گیری……………………………………………………………………..154

نمودار4-12مربوط به خطی بودن متغیر دقت تصمیم گیری…………………………………………………………………………154

نمودار4-13مربوط به خطی بودن متغیر بهنگام بودن تصمیم گیری…………………………………………………………….155

نمودار4-14مربوط به خطی بودن متغیر اقتصادی بودن تصمیم گیری…………………………………………………………155

نمودار4-15مربوط به خطی بودن متغیر صحت تصمیم گیری………………………………………………………………………156

نمودار4-16مربوط به خطی بودن متغیر بهبودعملکرد تصمیم گیری……………………………………………………………156

نمودار4-17مربوط به خطی بودن متغیر مقایسه اتوماسیون ها……………………………………………………………………..157

ساختارگزارش تحقیق:

 این تحقیق در پنج فصل به شرح زیر تنظیم شده است:

ج

 

 فصل اول: در این فصل پرداختن به تبیین موضوع تحقیق، اهمیت ضرورت، اهداف، سوالات، فرضیه ها و متغیر های تحقیق مد نظر قرار گرفته است.

 فصل دوم: دراین فصل به ادبیات، مبانی نظری و پیشینه تحقیق، معرفی نرم افزار اتوماسیون جامع اداری و مالی رایورز و مقایسه های انجام پذیرفته و معرفی شهرداری قزوین پرداخته شده است.

فصل سوم: در این فصل به روش تحقیق، جامعه آماری و حجم نمونه مورد تحقیق، معرفی ابزار های جمع آوری اطلاعات، روایی و پایانی پرسشنامه پرداخته شده است.

 فصل چهارم: در این فصل، تجزیه و تحلیل اطلاعات از طریق پرسشنامه بر اساس جامعه آماری  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

فصل پنجم: در آخرین فصل از فصول پنجگانه این تحقیق، پس از بیان نتایج حاصله شامل توصیف، تبیین، تطبیق و تجویز  ارائه پیشنهاد ها و راهکارهایی بر اساس آنها، محدودیتها ی تحقیق عنوان شده است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

 

تعداد صفحه: 201

قیمت : 40 هزار تومان

بلافاصله پس از پرداخت، لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار میگیرد و  همچنین فایل خریداری شذه به ایمیل شما نیز ارسال می شود

پشتیبانی سایت :                 parsavahedi.t@gmail.com

[add_to_cart id=158540]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com