دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : فقه و شریعت از دیدگاه اسماعیلیان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

ابن اثیر، تاریخ طبرستان ابن اسفندیار، تاریخ گزیده ی حمدالله مستوفی، تاریخ مصر ابن میسر، و تاریخ دمشق ابن قلانسی و مطالعه ی متون بسیار دینی، فلسفی، کلامی، و جدلی فارسی و عربی، به نوشته خویشتن غنایی تحسین برانگیز بخشیده و برداشتی دقیق و استادانه از اندیشه های نزاریان پیش روی خواننده گذاشته می باشد. مترجم دانشمند کتاب هم به سهم خود، مقدمه ای مفصل و سودمند درمورد ی تاریخ و عقاید اسماعیلیان نگاشته که مدخلی بسیار راه گشا برای ورود به متن اصلی کتاب می باشد.

تشیع در هند، جان نورمن هالیستر:[1] این کتاب که نتیجه حضور این مستشرق در هند می باشد، به طور تفصیلی به اظهار تاریخ و اعتقادات فرق شیعه اثنی عشری و اسماعیلی می پردازد. این مستشرق مشاهدات و برداشت های خود از اعتقادات و آیین های مذهبی و شرعی انشعابات مختلف فرقه اسماعیلیه همچون بهره ها و خوجه ها و نزاریان را ذکر می کند. از دیگر محاسن این کتاب بهره گیری از منابع اسماعیلیان که به زبانهای انگلیسی، اردو و گجراتی نوشته شده، می باشد. این کتاب توسط آذرمیدخت مشایخ فریدنی ترجمه شده و در سال 1373 شمسی توسط مرکز نشر دانشگاهی چاپ شده می باشد.

آقاخان ها، ماهر بوس:[2] این کتاب به طور تخصصی درمورد زندگانی چهار امام اسماعیلیان نزاری قاسم شاهی معروف به آقاخان نوشته شده می باشد. نویسنده این کتاب ماهر بوس می باشد و او به طور تفصیلی خلق و خو وسبک زندگی آقاخان ها بخصوص آقاخان سوم را مورد کنکاش قرار داده می باشد. این کتاب حاوی اطلاعاتی می باشد که از رویکرد سکولارانه و شریعت گریزانه آقاخان ها حکایت می کند. اطلاعاتی که در دیگر منابع نیز می توان تاییداتی برای آن پیدا نمود و جواب اسماعیلیان معاصر نیز ظاهرا غیر از سکوت چیز دیگری نبوده می باشد. کتاب ماهر بوس توسط محمود هاتف ترجمه و در سال 1376 توسط نشر کتاب سرا چاپ گشته می باشد.

  1. معرفی و مطالعه منابع

در میان فرقه ها و دولت های برآمده در تاریخ اسلام شاید بتوان گفت که اسماعیلیه از حیث منابع در وضعیت خوبی قرار دارد. اما این منابع بیشتر به تاریخ سیاسی این فرقه شیعی پرداخته اند و شمار[1]. هالیستر، جان نورمن، تشیع در هند، ترجمه آزرمیدخت مشایخ فریدنی، مرکز نشر دانشگاهی تهران، 1373

[2].              بوس، ماهر، آقاخان ها، مترجم محمود هاتف، تهران، کتاب سرا، 1376

 فقه و شریعت از دیدگاه اسماعیلیان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد:فقه و شریعت از دیدگاه اسماعیلیان