Site Loader

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

تکه ای از متن پایان نامه :

مربوط به معنویت، مذهب و سلامت روان را گردآوری نمود که در آن معنویت به عنوان احساس معنا و هدف در زندگی تعریف شده بود. پژوهش دهشیری و همکاران (1387) حاکی از آن می باشد که معنویت ارتباط مثبتی با سلامت جسمی دارد.

همچنین شعاع کاظمی (1388) در پژوهش خود نشان داد که گرایش­ها و باورهای مذهبی و انجام دادن امور مذهبی راهبردهای مناسبی برای مقابله با استرس و معضلات ناشی از بیماری­ صعبالعلاج همچون تصلب چندگانه بافت­ها (MS) می­باشد.

 

2-3-3- رضایت زناشویی

طبق گزارش انستیتوی ملی سلامت روان امریکا، اختلال در ازدواج با بسیاری از معضلات روانی بیماران بستری در بخش روانی بیمارستان­ها همبستگی دارد (رز، 2001؛ به نقل از پاداش و همکاران، 1390) و اختلالات جسمانی، شناختی، رفتاری و استرس تحت تاثیر آشفتگی زناشویی به وجود می­آیند (سلمانیان و همکاران، 1384). رضامندی زناشویی یکی از مهمترین شاخص­های رضایت از زندگی می باشد که بر میزان سلامت روانی، میزان رضایت از زندگی و حتی بر میزان درآمد، موفقیت تحصیلی و رضایت از شغل زوجین تاثیر می­گذارد. از سویی ناسازگاری در روابط زوجین موجب اختلال در روابط اجتماعی، گرایش به انحرافات اجتماعی و افول ارزش­های فرهنگی بین زن و شوهرها می­گردد (نورانی و همکاران، 1388).

تحقیقات انجام گرفته مانند پژوهش بورک، ویر و هاریسون[1] (1976)، نشان می­دهد که ناسازگاری زناشویی، جدایی و طلاق بر سلامت جسمی و روانی همسران و فرزندان آنها تاثیر منفی دارد. مالتبای و همکاران(2004)، دریافتند افرادی که رضایت از زندگی زناشویی بالاتری دارند،  در برخورد با معضلات از سبک­های مقابله­ای موثر و مناسب­تر بهره گیری می­کنند، عواطف و احساسات مثبت عمیق­تری را تجربه می­کنند و از سلامت عمومی بالاتر برخوردارند. همچنین موسوی و همکاران(1385) تاثیر رضایت زناشویی بر کاهش ابتلا به افسردگی را نشان دادند.

عدم رضایت از زندگی زناشویی با وضعیت سلامتی ضیعف­تر، علایم افسردگی، معضلات ناباروری باعث شیوع اضطراب و اختلال خواب در زنان نابارور و کاهش سلامت روان آنان و در نتیجه عدم رضایت از زندگی زناشویی می­گردد.

[1] . Burke, Weier, Harrison

 پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه روانشناسی گرایش بالینی: پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

usera