پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی نساجی با موضوع رنگزدایی با آنزیم

0 Comments

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : رنگزدایی با آنزیم

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

رنگزدایی با آنزیم

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
لاکازها (بنزن دیول، اکسیژن اکسیدورداکتاز) آنزیم های دارای مس هستند که تسریع (کاتالیز) اکسیداسیون مواد را توسط احیاء پیوسته O2، انجام می دهند. لاکازها توسط تعداد زیادی از قارچ های پوسنده سفید تولید می شوند.
بیش از 60 نژاد گیاه قارچی از طبقات متنوع تولید این آنزیم های تخریب کننده لیگنین (ماده چوب) را بر عهده دارند. لاکازها برداشت یک اتم هیدروژن از گروه هیدروکسیل جانشین شده ارتووپارا مواد منو را پلی فنولیک را تسریع می کند و از آمین های آروماتیک توسط جذب یک الکترون و به شکل رادیکال آزاد، بیشتر قابلیت انجام دی پلیمریزاسیون، پلیمریزاسیون دوباره، دی متیلاسیون یا شکل گیری کینون را دارد.
پراکسیدازهای قارچی خارج سلولی، همچون پراکسیداز لیگنین (ماده چوب)، پراکسیداز منگنز، و لاکازهای قارچی در دو طبقه عمده، تقسیم بندی شده و برای رفع ترکیبات سمی فنولیک و تخریب رنگ ها در پساب های صنعتی ارزیابی می شوند.
مقدمه:
بیش از 10/000 نوع رنگزا به طور تجاری توسط کارخانجات مختلف تولید می شود و سالیانه بیش از 10*7 تن رنگ در سراسر جهان مصرف می گردد و 10% – 5 رنگینه ها در پساب صنعتی از بین می رود. فام رنگی معمولا آلاینده نخست شناخته می شود و حتی مقدار کمی رنگ در آب mg/L 50-10 کاملا آشکار و قابل رویت است و بر زیبایی و شفافیت آب و توانایی حل گاز در آب تاثیر می گذارد. گذشته از کاهش آلودگی محیط زیست، رنگزدایی آنزیمی از پساب رنگی، توانایی استفاده مجدد از آب مورد عمل را در فرایند رنگرزی ایجاد می کند.
در طی فرایند نساجی، ناکارآمدی ها در نتیجه رنگرزی در مقادیر زیاد، اثر رنگینه را به طور مستقیم در پساب ایجاد می کند و سرانجام مسیر آنها در داخل محیط زیست راه می یابد. مقدار رنگ تلف شده بسته به طبقه رنگ مورد استفاده تغییر می کند و از 2% اتلاف، هنگامی که رنگ بازیک استفاده می شود تا 50% اتلاف وقتی که برخی رنگ های راکتیو به کار می رود، متفاوت است.
به سبب افزایش روزافزون قوانین زیست محیطی سخت گیرانه، صنعت نساجی در دنیا پیگیر گسترش تکنولوژی رفع اثر پساب هستند. مخصوصا آنهایی که اجازه برداشت رنگ را تا حدود زیادی به وسیله سیستم های عملیات معمولی به سادگی می دهند. با وجود تنوع در فرایندهای عملیاتی شیمیایی و فیزیکی، اصلاح بیولوژیکی پساب نساجی به دلیل هزینه کمتر، دوستدار محیط زیست و عملیاتی بودن تکنولوژی از نظر عموم قابل قبول و دارای شهرت بیشتری است.
تعداد صفحات: 67
قیمت: 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

[add_to_cart id=143332]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *