دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مبحث دوم: تحولات توسل به زور تا پایان جنگ جهانی دوم

بدون شک دوره بین دو جنگ جهانی که تلاش­های جمعی زیادی در قالب قراردادها و معاهدات به منظور پرهیز از جنگ با استفاده از تجربه جامعه ملل صورت گرفت حائز اهمیت است. به همین دلیل مبحث دوم به تحولات حادث شده بر مفهوم تهدید توسل به زور و کاربرد آن­ در فاصله زمانی جنگ جهانی اول تا پایان جنگ دوم جهانی و آغاز سازمان ملل متحد، اختصاص داده شده است.

 

  • توسل به زور در میثاق جامعه ملل

از نگاه نویسند­گان میثاق، هدف از نگارش آن قبل از هرچیز تدوین سندی مهم بین­المللی در راستای حفظ صلح و امنیت و جلوگیری از مبادرت به جنگ بود. این ایده با واقعیت جهانی کمتر سنخیت داشت.

 

1/  بررسی مواد میثاق

میثاق جامعه­ی ملل در مواردی کشورهای عضو را متعهد می­کرد تا از کاربرد زور و مبادرت به جنگ پرهیز نمایند. از جمله آن­ها؛

الف- در صورتی­که میان آن­ها اختلافی بروز کند که احتمال قطع رابطه به واسطه­ی آن ممکن باشد، آن­ها اختلاف مزبور را به آیین داوری یا قضایی و یا رسیدگی به شورا ارجاع دهند. توسل به جنگ قبل از انقضای یک مهلت سه ماهه پس از تصمیم داوری یا قضایی و یا گزارش شورا ممنوع است. در واقع؛ «تصور ذهنی نویسندگان میثاق این بود که مهلت، نوعی تسکین روحی است و شورا زمان کافی برای تلاش به منظور جستجوی راه حل جدید خواهد داشت[1]».

ب- درصورتی­که طرفین اختلاف، شیوه داوری یا قضایی را جهت حل اختلاف خود انتخاب کرده باشند باید تصمیمات آن مراجع را با حسن نیت اجرا کنند. مبادرت به جنگ علیه کشوری که به آن تصمیمات تمکین نماید، ممنوع می باشد. (بند4ماده13)

ج- هرگاه گزارش شورا به اتفاق آرا پذیرفته شود (رای طرفین اختلاف پذیرفته نمی­شود)، اعضای جامعه متعهد می­شوند که علیه هیچ­یک از طرفین اختلاف که استنتاجات این گزارش را تمکین کرده است، متوسل به جنگ نشوند. (بند6 ماده15)

د- جنگی که هدف و نتیجه­اش لطمه به تمامیت ارضی و استقلال سیاسی اعضای جامعه باشد و منجر به تجاوز خارجی گردد، در صورت تجاوز، تهدید یا خطر تجاوز، شورا وسایلی را تهیه خواهد کرد تا اجرای این تعهد را تامین کند. (ماده10)

از سوي ديگر برخي جنگ­ها طبق اصول كلي حقوقي، مشروع محسوب ﻣﻰشوند:

1- جنگ ميان كشورهاي غير عضو جامعه ملل كه از حق جنگيدن اعراض نكرده و حقوق عرفي آن حق را براي آن­ها به رسميت شناخته است.

2- جنگ تدافعي؛ زيرا دفاع مشروع حق بنيادين و جهاني شناخته شده ﻣﻰباشد، هر چند ميثاق صريحاً به آن اشارهﺍﻱ ندارد.

3- جنگ تلافي­جويانه؛ چرا كه ميثاق در اين مورد نيز سكوت اختيار كرده است. از جانب ديگر ماده 10 ميثاق جامعه ملل مقرر ﻣﻰداشت:

24- ضیایی بیگدلی، محمد رضا، حقوق جنگ، ص7.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد