اندروید ۶ مارشملو کم کم واسه تموم تلفنای اندرویدی از راه می رسه و تغییراتی یه عالمه رو داره. از تغییرات ریز و کوچیک در بطن سیستم عامل گرفته تا تغییرات کلی در ظاهر اون.

در ادامه با سایت ما همراه باشین تا خیلی از این نکات رو با همدیگه مرور کنیم.

۱٫ از Doze لذت ببرین

یکی از بهترین ویژگیایی که قراره به اندروید ۶ اضافه شه، Dozeه. در واقع لازم نیس با Doze کار خاصی انجام بدین و ازش استفاده ای ببرین، بلکه این ویژگی به گوشی موبایل شما اجازه میده تا باتری خود رو بهینه تر استفاده کنین. وقتی که از تلفن خود استفاده نمی کنین، Doze ناخودآگاه فعال شده و هر فعالیت نامربوطی که در حال کم کردن از انرژی باتریه رو نابود می کنه.

۲٫ دسترسیایی که به اپلیکیشن می دید رو مشخص کنین

هنگام نصب هر اپلیکیشن، سیستم عامل به شما میگه که این برنامه چه دسترسیایی رو از شما می خواد اما در مارشملو این مسئله ظاهر بهتری به خود گرفته و مثل iOS شده. قبل از این راهی نبود که به اپلیکیشن بگید کدوم دسترسی رو نمی خواین به اپ بدین اما حالا از قسمت تنظیمات می تونین همه چیز رو تنظیم کنین.

۳٫ حالا یو اس بی تایپ سی در اختیار دارین

قرار نیس پس از بروزرسانی گوشی موبایل خود متوجه این مسئله شید. اضافه شدن یو اس بی تایپ سی یه تغییر بلند مدته که شاید هنگام خرید اسمارت فون بعدی خود متوجه اون میشین. الان دستگاه های مثل Nexus 5X و Nexus 6P از این ویژگی استفاده میکردن.

۴٫ Google Now on Tap؛ یه توانایی جدید

Google Now حالا قوی تر از هر زمان دیگری شده. این دستیار دیجیتالی حالا به تموم اون چیزی که در تلفن شما میگذره آگاهی داره. توانایی Google Now on Tap هم با نگه داشتن انگشت روی دکمه هوم اسکرین فعال می شه.

۵٫ سوالای تون رو از Google Now سوال کنین

مثلا، بین تماشای تریلر یه فیلم جدید در یوتوب هستین و واسه تون سوال پیش میاد که بازیگر اون چه اسمشه. کافیه سوال خود رو سوال کنین تا جواب خود رو دریافت کنین. این یکی از قابلیتای جدید Google Nowه.

۶٫ Quick Setting مخصوص به خود رو بچینید

با دابل تپ روی آیتم چرخ دنده ای که در بخش اعلانای گوشی موبایل قرار داره، می تونین تنظیمات مخصوص خود رو واسه این بخش بچینید و هر چی که بیشتر از همه مورد نیازتونه رو نزدیک تر بذارین.

۷٫ نشون دادن اندازه باتری به صورت درصدی

اینکه بدونین چه مقدار از باتری دستگاه تون رو هنوز در اختیار دارین، یه توانایی ساده و عادیه اما بعضی از کاربران خواسته یا ناخواسته اونو غیر فعال می کنن. در بخش System UI Tuner می تونین این مورد رو فعال کنین (یا شاید هم دوست اشته باشین غیر فعال اش کنین).

۸٫ از تنظیمات اپلیکیشنای خود بکاپ بگیرین

شاید این مورد بیشتر به درد پیشرفت دهندگان اپلیکیشنا بخوره، تا مصرف کنندگان اون. در مارشملو می تونین از تنظیمات و دیتای موجود روی گوگل درایو نسخه پشتیبان جفت و جور کنین.

۹٫ به اشتراک گذاری سریع تر

1440 (1)

منوی به اشتراک گذاری در اندروید همیشه نقطه قوت اون بوده. با چند تپ ساده می تونین یه لینک یا محتوا رو از اپلیکیشنی، به اپلیکیشن دیگه منتقل کنین، بدون زحمت. حالا در مارشملو این منو هوشمندتر هم شده و مخاطبان و اپلیکیشنایی که بیشترین اندازه به اشتراک گذاری با اونا رو دارین اول از همه ظاهر می شن.

۱۰٫ اپای پیش فرض رو تغییر بدین

مثل ویندوز و برخلاف iOS، اندروید به شما این توانایی رو میده تا اپلیکیشنای پیشفرض روی گوشی موبایل خود رو به اون چیزی که علاقه دارین تغییر بدین. در اندروید ۶ مارشملو این روند آسون تر هم شده. با مراجعه به بخش تنظیمات و ورود به بخش Default Apps، می تونین هر چیزی که می خواین رو تو یه قسمت تغییر بدین.

۱۱٫ دسترسی کامل به وب

حالا اپای بیشتری از تبای کاستوم کروم پشتیبانی می کنن و ضمن کلیک روی یه لینک، دیگه لازم نیس از اپلیکیشن خارج شید، بلکه داخل همون برنامه، کروم واسه شما باز می شه و صفحه مورد نظر در برابرتان قرار میگیره.

۱۲٫ ببینین که چقدر از مموری تلفن تون در دسترسه

تا قبل از این، واسه مشاهده اندازه مصرف رم دستگاه خود باید از اپلیکیشنای جانبی مثل کلین مستر استفاده می کردین اما حالا در اندروید ۶ مارشملو این توانایی به صورت پیش فرض درون سیستم عامل گذاشته شده.

۱۳٫ یه تیکه از متن رو انتخاب کنین

شک نداشته باشین واسه شما پیش اومده که بخواین بخشی از یه متن رو انتخاب کرده و اونو در جای دیگری کپی کنین. هرچند این روند روی اندروید به نسبت iOS بسیار ساده تره اما گوگل تلاش کرده تا این مسئله رو بازم روان تر کنه.

۱۴٫ واسه دسترسی به جستجوی صوتی به سمت راست سوایپ کنین

حالا که جستجوی صوتی در حال تبدیل شدن به یکی از ویژگیای اصلی اندرویده، به چه دلیل دسترسی به اون ساده تر نشه؟

۱۵٫ تو یه قسمت صدای تلفن رو تنظیم کنین

لالیپاپ، تنظیم صداهای جور واجور تلفن رو زیادتر از اندازه پیچیده کرد. پس در اندروید ۶ حالا تماشاگر ساده تر شدن این روند هستیم. تو یه قسمت می تونین صدای موسیقی، آلارم و رینگتون تلفن خود رو کم و زیاد کنین.

۱۶٫ «مزاحم نشید»

در حالت جدید Do Not Disturb، می تونین دریافت نوتیفیکیشنا رو محدود کنین. این بخش حالا با قابلیتای پیشرفته تر، امکان ایجاد استثنا هم واسه شما قرار داده.

۱۷٫ به اپای مورد علاقه خود زودتر دسترسی پیدا کنین

1440 (3)

لانچر Google Now که مارشملو براساس اون ساخته شده حالت جدیدی داره که در بخشی از اون می تونین اپلیکیشنای بیشتر استفاده شده خود رو در اون ببینین.

۱۸٫ با فشار انگشت تلفن خود رو آنلاک کنین

یه مدت می شه که سنسورهای اثر انگشت وارد اکوسیستم تلفنای اندرویدی شدن اما واسه اولین بار در اندروید مارشملو تماشاگر اضافه شدن این توانایی به صورت پیشفرض در اندروید هستیم.

۱۹٫ نگران لینکای بین اپا نباشین

در ورژنای قبلی، وقتی روی لینکی کلیک می کردین، اپ از شما می پرسین که دوست دارین این لینک از چه طریقی باز شه اما حالا اپلیکیشنا اونو درون خود باز می کنن و احتیاجی به تپای اضافه نیس.

۲۰٫ فایلای خود رو پیدا کنین

پس از چند سال، در آخر اندروید یه فایل منیجر مخصوص به خود رو داره که گوشی موبایل شما رو از هر اپلیکیشن جانبی دیگری بی نیاز می کنه.

 

Categories:فناوری
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *