Site Loader

در ۲ مقاله قبلی، ۲۰ مورد از نکات اصلی رو گفتیم. واسه مطالعه ۱۰ مورد بعدی، با همراه باشین:

۲۱) موشکافی دلیل شکستای سازمانی

موشکافی
دلیل شکستای سازمانی رو موشکافی کنین تا ضمن تشخیص راه نادرست، از تکرار اون جلوگیری کنین!

۲۲) الگوی پیروان تون باشین!

طوری رفتار کنین که بقیه شما رو به عنوان الگو انتخاب کنن و آینده کاری دلخواه رو به شکل شخصیت شما مجسم کنن. این کار علاوه بر داشتن شخصیتی ایده آل، لازمه داشتن ارتباطات قوی در کل سازمان هستش.

۲۳) دوراندیش باشین!

واسه حل مشکلات احتمالی دوراندیش باشین. مطمئن باشین با درنظرداشتن چند راه حل تخصصی، هیچوقت در موارد اضطراری غافلگیر نمی شین!

راه حل

۲۴) مراتب کاری رو به کارمندان گوشزد کنین

همزمان با داشتن روابط غیر رسمی دوستانه در سازمان، روابط رسمی و بوروکراتیک رو حفظ کنین و رعایت سلسله مراتب کاری رو به مسئولین و سرپرستان گوشزد کنین.

۲۵) از خبرهای بد و انتقادات، با آغوش باز استقبال کنین!

انتقادات رو قبول کنین تا بدونین که دقیقا در کجا نیازمند بهینه سازی و پیشرفت هستین. هرچند هیچکی خیلی دوست نداره که بقیه به انتقاد از چگونگی تفکر و عمل ایشون بپردازند، اما در از دست دادن این موضوع، پیشرفت بسیار کندتر میشه.

انتقادات معمولا فرد رو با زاویه های جدید از موضوع مواجه می سازه که قبل از اون مخفی بودن. این وسط رهبر باید از قوه قضاوت خود واسه تشخیص انتقادات مناسب و کاربردی از موارد بی فایده استفاده کنه و کمک بگیره.

۲۶) مراقب بوروکراسی بیشتر از اندازه باشین!

یه رهبر باید بدون مستهلک کردن خود، کارای بزرگ بکنه و سازمان رو طوری اداره کنه که مدیر و همه کارکنان اون به خاطر زندگی کار کنن نه این که به خاطر کار زندگی کنن!

۲۷) به پیروان خود ماهی ندین!

به جای ماهی دادن به پیروان تون، به اونا ماهیگیری یاد بدین. دلسوزی بیخود یه رهبر و تلاش اون واسه انجام تموم وظایف به تنهایی، اونو به ویرانی دچار می کنه!

۲۸) رهبری به موقعیتای سخت محدود نمی شه!

مدیریت و رهبری یه پروژه فقط به حل و فصل رقابتای اون خلاصه نمی شه، بلکه علاوه بر اینا، باید واسه آینده و راه پیش روی پروژه هم برنامه ریزی کرد. یعنی رهبری به لحظه و موقعیتای سخت محدود نمی شه و برنامه های بلندمدت و آینده رو شامل میشه.

برنامه ریزی

۲۹) شکست خوردن چیزی روشنه!

رهبران نباید از بیان و بیان شکستای خود بترسند، هر انسانی شکست می خوره و اشتباه می کنه، اون چه که مهمه رفتار و تصمیماتیه که پس از شکست در پیش گرفته میشه.

۳۰) به ایده های تازه اهمیت بدین!

ایده

هر چقدر هم که تجربه دارین، به ایده های تازه اجازه بیان، شکوفایی و اجرایی شدن بدین؛ یادتون نره که درسای قبلی شما، راه حل مشکلات گذشته بودن، نه مسائل آینده و پیش روی شرکت!
مشکلات