پرنده های هدایت پذیر از دور که در اختصار به اونا پهپاد هم می گن این روزا به خاطر قابلیتای نظارتی و گاه جاسوسی که دارن بیشتر بر سر زبانا هستن، اما پتانسیل موجود در اونا و کارایی که می تونن بکنن بسیار وسیع و گسترده س.

نباید از یاد برد پهپادها هم مانند هر وسیله دیگری می تونن جنبه های خوب و جنبه های بد داشته باشن و همه این موارد بسته به اینه که بشر چیجوری از اونا بهره بگیره.

در ادامه مطلب می خوایم به پنج موردی بپردازیم که با کمک پهپادا ممکن شده یا در آینده می شن و دلیل می گردن زندگی و زندگی آدم بازم از جهات جور واجور بهبود یابد، با سایت ما همراه باشین.

کمک رسانی در زمان فجایع طبیعی و اتفاقات غیر شدنی

معمولاً در زمان اتفاق افتادن حوادث، سرعت و چگونگی امداد رسانی به عواملی چون منطقه جغرافیایی و نوع حادثه بستگی داره. در مواردی مانند جاری شدن سیل، آتیش سوزیای گسترده، به وجود اومدن آلودگیای وسیع زیستی تلاش واسه پیدا کردن بازماندگان حادثه و نجات جون اونا کاری خیلی سخت و فرسایشی حساب می شه و این نکته رو هم نباید از یاد برد که در وضعیتای یاد شده امداد رسانان باید جون خود رو به خطر برسانند.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Drone-use-in-a-disaster-zone.mp4"]

ورود تکنولوژی پهپادها و موافق شدنشون با اینجور عملیاتایی می تونه ریسکایی که تا قبل از این واسه امداد رسانی پس از اتفاق افتادن حوادث طبیعی وجود داشتن رو به کمترین حد ممکن برسونه. ضمن اینکه نباید از یاد برد پهپادها در شرایط خاص محدودیتای امداد رسانی انسانی رو ندارن، مثلا اونا در درجه گرما بسیار بالا و یا تحت تاثیر تابش پرتوهای رادیو اکتیو به مشکل خاصی بر نمی خورن و می تونن با جستجوی منطقه حادثه زده و فرستادن تصاویر زنده ویدئویی از اون به مرکز امداد کار پیدا کردن نجات یافتگان رو به مراتب آسون تر کنن.

از طرف دیگه پهپادها می تونن، دارو، واکسن و بسته های امدادی رو در مسافتای طولانی جا به جا کرده و به دست آدمایی که به اونا احتیاج دارن برسانند. الان یه تیمی مهندسی در دانشگاه MIT مشغول طراحی و ساخت پهپادهایی با توانایی کنترل از راه یه اپلیکیشن موبایله که به کار گیری اونا واسه تیمای امدادی در بین شرایط خاص و نیازمند کمک رسانی بسیار ساده میشه.

تحقیق و علوم طبیعی

یکی از برترهای پهپادها مانور پذیریشان حساب می شه، میشه این وسایل بدون سرنشین رو اونقدر کوچیک ساخت که توانایی پرواز در فضاهای بسیار تنگ و باریک رو دارا باشن که عبور از اونا واسه آدم و یا هیچ وسیله دیگری ابداً ممکن نیس.

در طبیعت اینجور فضاهایی بسیار هست و به دلیل صعب العبور بودن بررسی گونه های زیستی موجود در اونا یا مثلاً پوشش گیاهی و… نشدنی حساب می شه، اما پهپادهایی در اندازه بسیار کوچیک که به یه دوربین هم کجهز شده باشن تا حد بسیار زیادی این مسئله رو حل کرده و می تونن دلیل اتفاق افتادن کشفای زیادی در مورد طبیعت دور و بر ما شن.

آدمایی که در مورد طبیعت و حیات وحش فیلم مستند میسازن یا عکاسی می کنن، در خیلی از مواقع واسه ثبت یه تصویر از گونه ای خاص از جانداران یا به تصویر کشیدن زندگی و محل زندگی شون هفته ها و یا ماه ها در شرایطی تقریباً سخت به گشت و گذار در درون طبیعت می پردازن تا بتونن چیزی که مدنظرشونه رو ثبت کنن.

این افراد در خیلی از مواقع جون خود رو به خطر میندازن مثلاً در بین فیلمبرداری، یه حیوان درنده ممکنه وقتی متوجه حضور آدما در دور و برش شه به سمت اونا حمله ور شه و در این شرایط بازم پهپادا می تونن به کمک بیان تا در حالیکه گروه مستند ساز در فاصله قابل قبول و ایمنی گذاشته شده با هدایت کردن یکی از این پرندگان بدون سرنشین خیلی راحت به تصویر ورداری از سوژه مد نظرشون بپردازند.

پهپادها هم اینکه در بررسی تغییرات زیست محیطی هم نقشی موثر رو اجرا می کنن. ناسا الان یکی از اونا رو به اتمسفر زمین فرستاده تا به بررسی تعاملات بین لایه اوزن و بخار آب برخواسته از کره خاکی که ما روی اون زندگی می کنیم بپردازه.

خبرنگاری و عکاسی

سال گذشته دانشگاه خبر نگاری میسوری واقع در آمریکا تو یه حرکت باحال واسه دانشجویان خود دوره ای آموزشی در مورد هدایت و جمع آوری اطلاعات به وسیله پهپادها برگزار کرد. هدف اصلی این دوره نشون دادن چگونگی به کار گیری این وسیله ها به خاطر بررسی صحنه های جرم، ثبت تصاویر از حوادث طبیعی اتفاق افتاده، و موارد دیگری مثل این بود.

در دوره یاد شده از گونه خاصی از پهپاد با عنوان J-bot به خاطر آموزش استفاده می گشت اما می گن شایدً تا آخر سال ۲۰۱۵ و تعیین شدن قوانینی مشخص واسه این پرندگان هدایت پذیر از راه دور شایدً به کار گیری J-botا با مشکلاتی مواجه میشه و کسب مجوز واسه به کار گیری اونا هم آسونی قبل رو نداره.

البته نباید ترکیب دوربینای توانا GoPro و پهپادا رو از یاد برد، با به کار گیری این دو وسیله در کنار همدیگه ثبت تصاویر در رابطه به ورزشایی خاص که تا قبل از این خیلی سخت بود هم ممکن شده. مثلا قبلاُ فیلمبرداری و یا تصویر ورداری از اسکی بازارن که در دامنه کوه ها به اسکی کردن می پرداختن کار خیلی سخت و حطرنامی حساب می گشت اما پهپادا و دوربینای یاد شده اونو به مسئله ای عادی بدل کرده و دیگه خطراتی مانند سقوط بهمن به خاطر فیلمبرداری با هلیکوپتر وجود نداره.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/5-Amazing-Uses-For-Drones-In-The-Future-3.mp4"]

تبلیغات و تحویل مرسوله

کمی قبل تر وقتی آمازون اعلام کرد می خواد بسته های در رابطه به مشتریان خود رو از راه پهپادها به دست اونا برسونه هیجان زیادی بر فضای آنلاین حاکم شد، اما یه سال بعد و وقتی تو یه نظر سنجی از مردم پرسیده شد اگه یه پهپاد در ارتفاعی پائین وارد ملک شما شه چه واکنشی نشون میدید تقریباً بیشتر افراد گفتن تلاش می کنن اونو طوری سرنگون کنن چون احتمال میدن این وسیله به حریم خصوصی اونا آسیب وارد کنه.

شاید خیلی از شهرها و ساکنین شون هنوز آماده نشده ان تا پدیده تحویل بسته های پستی از راه پهپادا رو قبول کنن اما تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس ارسال کالا بدین روش شایدً تبدیل به یه امر عادی می شه، دنیای رو تصور کنین که کالایی رو در اون آنلاین سفارش بدین و بعد سفارش نامبرده رو در کمتر از نیم ساعت در مقابل منزل خود دریافت کنین. اینجور دنیایی به وسیله پهپادها ممکن میشه.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/5%20Amazing-Uses-For-Drones-In-The-Future-4.mp4"]

در روسیه هم تازگیاً یه رستوارن آسیایی از پهپادا واسه مقاصد تبلیغاتی استفاده کرده و اونا رو در حالی که تابلوهایی تبلیغاتی به بدنه شون وصل شده در ساعات نهار در مقابل ساختمانای ادرای جور واجور به پرواز در می آورد.

می گن موفقیت این روش تبلیغاتی دلیل شده تا بعضی از شرکتای فعال در زمینه های دیگه هم تمایل پیدا کنن تا اونو آزمایش بزنن.

مبارزات و مسابقات پهپادها

پهپادا هم اینکه می تونن به ابزارهایی سرگرم کننده بدل شن، با کمی تغییر در ساختارشان و اضافه شدن لوازم داغون کننده به اونا آدما می تونن از راه دو پهپاد به مقابله با همدیگه بپردازند. حتی تازگیاً گروهی مجموعه ای مسابقات با عنوان "drone combat" یا جنگ پهپادها رو راه اندازی کردن.

طی این مسابقات افراد با پهپادهایی که به سلاحای طراحی شده به وسیله خودشون مجهز شده با همدیگه مقابله می کنن تا در آخر یکی از این پرنده های هدایت پذیر از راه دور سرپا بمونه و پیروز میدون شه.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Game-of-Drones-Final-Battle.mp4"]

Categories:فناوری
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *