Site Loader

همه دارندگان تلفنای همراه در سراسر دنیا، در مورد فناوری ای که اپراتورها ازش استفاده می کنن و سیستم جهانی ارتباطات موبایل یا به طور خلاصه GSM نامیده شده، یه نگرانی مشترک دارن. همونطور که از اسمش پیداست، این استاندارد تقریبا در تموم جهان به عنوان راهی واسه ایجاد رابطه از راه تماسای گوشی موبایل، پیشرفت داده شده و به تصویب رسیده.

اما همه از GSM استفاده نمی کنن. یه استاندارد جانشین واسه تلفنای همراه که به دسترسی چندگانه تقسیم کد یا CDMA مشهوره به وسیله بسیاری دیگه از اپراتورها در سراسر جهان استفاده می شه. به کار گیری CDMA در آمریکا و روسیه از بقیه کشورها بیشتره اما بعضی کشورای آسیایی و آفریقایی بیشتر در کنار GSM استاندارد CDMA رو هم ارائه میدن.

افراد زیادی واسه انتخاب و خرید موبایل براساس یکی از استانداردای GSM و CDMA مشکل دارن. در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین تا مقایسه ای بر این دو داشته باشیم.

مقایسه GSM و CDMA: کدوم بهتره؟

این سوال خیلی از دارندگان تلفنای همراه س، اما جواب دادن به اون سخته.

GSM و CDMA دو راه جور واجور واسه رسیدن به یه هدف هستن. در واقع خیلی از اپراتورهای شناخته شده گوشی موبایل، واسه حفظ ثبات و کیفیت خدمات خود فقط یکی از این دو رو انتخاب می کنن. مثلا، در کشور آمریکا، دو اپراتور از چهار اپراتور مطرح این کشور (Verizon و Sprint) از CDMA استفاده می کنن در حالی که دوتای دیگه (AT&T و T-Mobile) استانارد GSM رو ارائه می کنن.

از نظر مشخصات فنی و کیفی، بین این دو استاندارد نسبت به همدیگه برتری خاصی وجود  نداره اما چیزایی هست که ممکنه واسه شما اهمیت داشته باشن. گوشیایی که از GSM استفاده می کنن رو میشه از اونا در هر اپراتوری استفاده کرد درصوتی که گوشیایی که از CDMA پشتیبانی می کنن رو فقط میشه تو یه اپراتور استفاده کرد.

علاوه بر این، بیشتر گوشیای موبایل فقط یکی از این دو استاندارد رو پشتیبانی می کنن و اینجاس که براساس نوع نیاز و استفاده، باید یکی رو انتخاب کنین. همه اینا به اپراتوری که در ناحیه جغرافیایی شما در دسترسه بستگی داره. ممکنه در بعضی نواحی، اپراتورها GSM رو بهتر پوشش بدن درحالیکه در نواحی دیگه اپراتورهای دیگه CDMA رو ارائه کنن.

گوشیای جور واجور کدوم استاندارد رو پشتیبانی می کنن؟

خیلی از گوشیا فقط با یکی از دو استاندارد GSM یا CDMA سازگارند. در مورد گوشیایی که CDMA رو پشتیبانی می کنن شما چاره ای ندارین گوشی ای رو که مخصوص اپراتور خاصی ساخته شده انتخاب کنین و آسون ترین راه واسه اینکار خرید مستقیم گوشی از اپراتوره. مثلا اگه می خواین از اپراتور Verizon و گوشی آیفون استفاده کنین باید آیفونی رو بخرین که آرم Verizon روی اون حک شده. چون در این حالت برند مورد نظر که اینجا آیفونه، با اپراتور Verizon سازگاراست. در این صورت اگه بخواین اپراتور خود رو تغییر بدین نمی تونین ازین گوشی استفاده کنین؛چراکه فقط در اپراتور Verizon قابل استفاده س.

اگه نمی خواین به وسیله اپراتور محدود شید، در این صورت باید گوشیای آنلاک شده ای که از GSM پشتیبانی می کنن رو از فروشندگان دیگه بخرین. شما می تونین با این گوشیا از خدمات هر اپراتوری که بخواین استفاده کنین. کافیه سیمکارت مورد نظرتون رو در گوشی بذارین. واسه نمونه، آمازون تعداد بسیار زیادی گوشیای آنلاک شده  که از GSM پشتیبانی می کنن، بفروش میرسونه. گوگل هم نکسوس ۵ و مدلای Google Play Edition بعضی گوشیا رو به صورت آنلاک شده عرضه می کنه. تموم فروشندگان گوشیای موبایل، باید قبل از خرید اطلاعات کاملی رو در مورد سازگاری گوشی از نوع استانداری که پشیتبانی می کنه، به مشتری ارائه کنن.

هنگام آزمایش سازگاری شبکه های گوشی موبایل جور واجور با گوشی همراه، مراقب باشین، گوشیای موافق با هر دو استاندارد معمولا به وسیله خیلی از فروشندگان، قابل خریده، اما تعداد کمی از گوشیا همزمان از دو استاندارد پشتیبانی می کنن. اگه گوشی خود رو از فروشنده دیگری به غیر از اپراتور جفت و جور کردین، لازمه واسه فعال سازی اون تا با اپراتور خود تماس بگیرین. اگه گوشی خریداری شده شما از نوع GSMه، شما باید سیم کارت رو هم جداگونه خریده و در گوشی بذارین تا خدمات موافق شبکه روی اون فعال شه.

کسائی که گوشیای موافق با CDMA رو می خرن نگرانی خاصی در مورد سیمکارت ندارن، اما این یه مزیت نیس. گوشیای CDMA سازگاری محدودی دارن که این واسه همه ناراحت کننده س، در حالیکه دارندگان گوشیای GSM می تونن خیلی راحت سیمکارت هر اپراتوری که بخوان رو در گوشی قرار داده و ازش استفاده کنن. بیشتر اپراتورهایCDMA -حتی اگه گوشی مورد نظر از دید سازگاری فنی با شبکه اونا مشکلی نداشته باشه- اجازه به کار گیری گوشی ای که از اپراتور دیگری جفت و جور شده رو به کاربر نمی دهن. پس اگه قصد به کار گیری شبکه های CDMA رو دارین این محدودیت مهم رو یادتون باشه. اگه بعدا تصمیم به سرویس گیری اپراتوری دیگه رو گرفتید،حتی اگه گوشی قدیمیشما از نظر مشخصات فنی با اپراتور جدید سازگاری داشته باشه، به احتمال زیاد مجبور به خرید گوشی جدیدی میشین.

GSM اما آزادی عمل بیشتری به شما میده، باند فرکانس پشتیبانی شده به وسیله یه گوشی، می تونه باعث دسترسی محدود شه. تعدادی باند با فرکانس ۳۸۰ تا ۱۹۰۰ مگاهرتز وجود دارن و باندهای پشتیبانی شده در گوشیای موبایل، ممکنه از هر فروشگاه تا فروشگاهی دیگه متفاوت باشن. شما باید باند فرکانسی که اپراتور شما ازش استفاده می کنه رو به دقت بررسی کرده و مطمئن شید، گوشی مورد نظری که قصد خریدش رو دارین هم از اون فرکانسا پشتیبانی می کنه. با این گفته، تمرکز GSM روی هسته مرکزی چهار بانده که ۸۰۰ ، ۹۰۰ ، ۱۸۰۰ و ۱۹۰۰ مگاهرتز رو شامل می شه. گوشیایی که از این چهار باند پشتیبانی می کنن، در بیشتر کشورا قابل استفاده هستن.

ورود LTE و پریشونی و گیجی اپراتورها

حالا اهمیت و فرق GSM و CDMA رامی دونین.! اما حالا اجازه بدین تموم پیشفرضای ذهنی شما رو با صحبت در مورد عضو جدید خونواده این سرویسای ارتباطی یعنی  Long Term Evolution (تکامل دراز مدت) یا به طور خلاصه LTE تخریب کنیم!

LTE استاندار جدیدیه که در چند سال گذشته، در نواحی جور واجور رواج یافته. هر چند طبق اصول GSM ، شبکه LTE استانداری جدا از هم از شبکه های GSM و CDMAه  اما در واقع نسل چهارم ارتباطات همراه س.

بیشترین اقبال از LTE در کره جنوبی دیده شده، اما در ژاپن، استرالیا، سوئد و آمریکا هم از این شبکه، استقال خوبی شده. تا الان، از LTE بیشتر واسه انتقال داده و ارتباطات دیجیتال استفاده شده، اما استاندارهای دیگری هم واسه LTE طراحی شده که میشه از اونا به عنوان جایگزینی واسه شبکه های گوشی موبایل استفاده کرد. مثلا خدمات بیسیم اپراتور Verizon در آمریکا برنامه ریزی کرده که  که تا آخر سال ۲۰۱۴، خدماتش، فقط روی گوشیای موافق با نسل چهارم یا همون LTE قابل استفاده باشه.

واسه به کار گیری LTE هم سیمکارت نیازه، پس اگه قصد سوئچ به اپراتور دیگری رو داشته باشین، در صورت سازگاری گوشی تون می تونین با خرید سیمکارت جدید، از خدمات اپراتور مورد نظرتون استفاده کنین. طبق چیزی که بیان شد، الان بیشتر گوشیایی که از LTE پشتیبانی می کنن، از اون فقط واسه ارتباطات داده ای استفاده می کنن و نه تماسای صوتی. این به معنی محدود شدن دوباره کسانیه که گوشیای CDMA/LTE دارن. درمورد اپراتورهایی مانند Verizon که می خواد به شبکه ای که فقط LTE رو به کاربران ارائه می کنه تبدیل شه، این موضوع کمی فرق می کنه، اما این روند هم شاید چند سال به طول می رسه.

در حالی که LTE پتانسیل زیادی واسه تبدیل شدن به یه استاندارد جهانی داره، اما مشکلاتی هم در این راه وجود دارن. به غیر از کره جنوبی در هیچ کدوم از اپراتورها بیشتر از یه چهارم ظرفیت سرویس دهی LTE اونا، به وسیله کاربران استفاده نمی شه. در کل، کره جنوبی و شبکه Verizonدر آمریکا امریک،چیزی که در بالا ذکر شداستثنا هستن. حتی اپراتورهایی که فقط خدمات LTE رو ارائه می کنن، فقط ناحیه ای کوچیک رو واسه خدمات دهی انتخاب می کنن.

پس به کار گیری LTE مشکل ساز میشه. به یاد دارین که گفتیم شبکه های GSM/CDMA چیجوری روی باندهای جور واجور، کار می کنن؟ در مورد LTE هم وضعیت همینطوریه. شما چاره ای ندارین قبل از خرید فرکانس باندی که گوشی و اپراتور با اون سازگاری دارن رو بررسی کنین که با هم یکی باشن. شما امکان استفااده از یه گوشی موافق با LTE رو در اپراتوری دیگه ندارین. البته هنوز معلوم نیس که این استاندارد جدید، مانند GSM که واسه استفاده در چهار باند اصلی ای که بیشتر گوشیای gsm با اونا سازگاری داره، به صورت جهانی همه گیر شه.

نتیجه گیری پایانی

نفسی عمیق بکشه! حال وقتشه که از این اطلاعات، نتیجه گیری کنیم:

اول، GSM و CDMA هیچکدام از دید مشخصات فنی نسبت به همدیگه برتری ندارن، اونا در آخر سرویس مشابهی رو ارائه داده و کیفیت شبکه هم بستگی به اپراتور داره و نه به نوع شبکه گوشی موبایل.

دوم، گوشیای که از GSM پشتیبانی می کنن، توانایی آنلاک داشته و میشه از اونا در هر اپراتوری استفاده کرد در حالیکه گوشیای CDMA فقط روی یه اپراتور قابل استفاده ان. معمولا قیمت گوشیای GSM آنلاک شده ارزون تر از گوشیای قراردادی CDMAه.

سوم، شما باید به دقت باند فرکانسی که گوشی مورد نظرتون پشتیبانی می کنه رو بررسی کنین. بیشتر گوشیا یا GSM و یا CDMA رو پشتیبانی می کنن و هر یک محدوده ای چندگانه از فرکانسا رو رو ئمی بدن.

و در آخر، LTE هم با وجود نوظهور بودنش، پتانسیل این رو داره که به استانداری جهانی مبدل شه. اما شاید قربونی محدوده فرکانس بیشتری که GSM و CDMA ارائه می کنن شه. از اونجا که این تکنولوژی جدیده، به کار گیری اون هنوز در همه جا تصویب نشده و این یه مشکل واسه LTE حساب می شه.

میشه امید داشت با این مقاله به سوالات احتمالی که در این باره تو ذهن شما بود جواب داده باشیم؛ اما سرویسای همراه با در نظر گرفتن استاندارهایی که گوشیای همراه پشتیبانی می کنن، سال به سال می تونه عوض شه.