Site Loader

واسه متولدین هزاره جدید شاید تصور زندگی بدون در اختیار داشتن اینترنت، تلفنای هوشمند، وسایل پخش موسیقی دیجیتالی و شبکه های اجتماعی سخت و حتی نشدنی باشه اما واسه دهه شصتیا اینجور دنیایی خیلی هم عجیب و غریب نیس.

در ادامه این مطلب می خوایم شما رو با لیستی از فناوریای آشنا واسه متولدین دهه شصت و پنجا آشنا کنیم و سفری کوتاه داشته باشیم به سالای دور.

با سایت ما همراه باشین.

تلفنای ماشینی

در سال ۱۳۶۳ هجری شمسی، تلفنای سیار پدیده های تازه ای در بازار حساب می شدن و به اندازه ای بزرگ بودن که حتی حملشان هم واسه کاربران سخت بود و در نتیجه باید اونا رو در داخل ماشینای خود نصب می کردن.

پیجرهای رادیویی

در سالای دور، افراد مهمی مانند پزشکان و وکلا که باید همیشه در دسترس می بودن، در زمانای که داخل خودرویشان حضور نداشتن، مجبور به حمل دستگاهی به نام پیجر بودن. طرز کار دستگاه هم به این صورت بود که افراد با اون تماس می گرفتن و بعد یه سیگنال رادیویی واسه پیجر فرستاده شده و باعث پخش صدای بوق یا لرزش دستگاه می گشت و اون وقت دارنده پیجر باید از راه یه تلفن ثابت با فرد تماس می گرفت.

طولی نکشید که امکان فرستادن دو طرفه اعداد و حروف الفبا هم با به کار گیری پیجرها جفت و جور گردید و در آخر موبایلا در دهه هفتاد جانشین پیجرها شدن.

دیسکمن سونی

لوحای فشرده اولین بار در سال ۱۳۶۰ شصت وارد بازار شدن اما اولین دستگاه پرتابل پخش سی دی در حدود سه سال بعد یعنی در ۱۳۶۳ هجری شمسی از طرف سونی معرفی گردید.

اما واکمن سونی در قیاس با دیسکمن گزینه پرتابل بهتری واسه پخش موسیقی به حساب می اومد چراکه دستگاه های پخش سی دی این شرکت به خصوص در زمان پیاده روی یا دویدن مرتبا دچار مشکل شده و نمی تونستن موزیک رو بدون معطلی پخش کنن.

سیستم سرگرمی نینتندو

قبل اینکه پلی استیشنی در کار باشه و قبل اینکه اکس باکس حرفی واسه گفتن داشته باشه، سیستمای سرگرمی نینتندو گرمی بخش محافل کودکان دهه شصت بودن. البته سیستمای بازی ویدئویی مثل آتاری ۲۶۰۰ از نینتندو هم زودتر به منازل اومدن اما هیچکدام از اونا گرافیک و گیم پلی سیستم سرگرمی نینتندو رو نداشتن. این دستگاه در واقع همون کنسولی بود که سوپرماریو رو به ما معرفی کرد.

LaserDisk

تماشای فیلم در منازل اولین بار با به کار گیری سیستمای ویدئوی خونگی و قبل از اون بتامکس سونی ممکن شد با این همه بعضی از خونواده ها واسه اینکه فیلمای مورد نظر خود رو با کیفیت تصویر بهتری تماشا کنن به خرید لیزر دیسک روی آوردن که در سال ۱۳۵۷ به وسیله شرکتی به نام Pioneer Corporation معرفی شد.

اما لیزر دیسک به خاطر قیمت بالای خود دستگاه و عناوین ارائه شده واسه اون هیچ وقت به محبوبیت دستگاه های ویدئوی خونگی دست پیدا نکرد. در هر صورت، اگه به دنبال داشتن بهترین صدا و بهترین تصویر بودین، هیچی نمی تونست مانند این دستگاه ها کار راه انداز باشه تا اینکه ده سال بعد DVD از راه رسید.

کومودور آمیگا ۱۰۰۰

به جربزه میشه بهترین سیستم کامپیوتری سالای ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۳ رو همون مکینتاش اپل خواند، اما آمیگا ۱۰۰۰ که در قیاس با اون کمتر شناخته شده بود و در سال ۱۳۶۳ وارد بازار شد، به مراتب پیشرفته تر از سیستم ارائه شده به وسیله اپل بود.

این دستگاه نمایشگری رنگی با رزلوشن بسیار بالا داشت و امکاناتی مثل رابط کاربری گرافیکی، صدای دیجیتالی و مالتی تسکینگ اونو در نظر موسیقیدانان و علاقمندان به محتواهای مبتکرانه جذاب می کرد.

اسمارت مودم ۲۴۰۰

این دستگاه در سال ۱۳۶۳ و با قیمت ۵۴۹ دلار به وسیله شرکتی به نام Hayes Microcomputer Products معرفی گردید که در اون زمان پیشرو صنعت لوازم جانبی و مودم واسه کامپیوترای شخصی حساب می شد.

اسمارت مودم ۲۴۰۰ در قیاس با نوع ۱۲۰۰ و دستگاه هایی با اندازه انتقال داده ۳۰۰ بیت بر ثانیه اون دوران سرعت به مراتب بالاتری داشت. در اون دوران چون قبضای تلفن به صورت دقیقه ای محاسبه می شد و حتی در مواردی که فاصله زیادتر بود هزینه به کار گیری اونم افزایش پیدا می کرد، این دستگاه به سرعت مورد توجه کاربران قرار گرفت چراکه به لطف اون می تونستن ایمیلا و فایلای خود رو با سرعتی بسیار بالا ارسال کنن و دیگه مجبور به پرداخت هزینه بالای تلفن از راه دور نبودن.

لیزر جت اچ پی و لیزر رایتر اپل

تکنولوژی پرینترهای لیزری در اواخر دهه ۵۰ میلادی در اختیار شرکتای بزرگ قرار گرفت با این همه، اولین پرینتر رو میزی واسه استفاده به همراه کامپیوترای شخصی، لیزر جت اچ پی بود که در سال ۱۳۶۲ معرفی شد. این پرینتر از یه جور موتور چاپ استفاده میکرد که به وسیله کنون طراحی شده بود و در حدود ۳۵۰۰ دلار قیمت داشت.

کمی بعد یعنی در سال ۱۳۶۳ اپل مجوز به کار گیری این تکنولوژی رو از کنون خرید و لیزر رایتر رو واسه استفاده به همراه سیستمای مکینتاش خود معرفی کرد.

ساعت کامپیوتری سیکو

این ساعت UC-3000 نام داشت و در سال ۱۳۶۳ به وسیله برند مطرح سیکو معرفی شد، دستگاه از یه کیلوبایت حافظه داخلی استفاده میکرد و می شد تا ۴۳ برنامه و قرار کاری رو در اون ذخیره کرد و علاوه بر این، پایانه برنامه نویسی مخصوص خود رو داشت و پیشرفته ترین دستگاهی بود که کاربران اون زمان روی مچ خود می بستند.

کاسیو FX-7000G

این دستگاه در سال ۱۳۶۳ معرفی شد و اولین ماشین حساب قابل برنامه نویسی ترسیم نمودار بود. ماشین حساب پیشرفته کاسیو ۸۲ پیرو قابل برنامه نویسی داشت که از اون جمله میشه به ریشه دوم، توابع نمایی، فاکتوریل و لوگ اشاره کرد و در واقع هر عملیات ریاضی رو می شد با اون حل کرد.