Site Loader

در پستای گذشته تایلر بلوینز یا Ninja، یکی از بزرگترین و محبوب ترین استریمرهای پلتفرم توییچ رو معرفی کردیم. اون با پخش زنده بازی فورتنایت بینندهای زیادی رو به خود جذب کرده و الان رکورد پربیننده ترین استریمر توییچ هم در اختیار داره.

اما چند روز پیش اون مرتکب اشتباه بزرگی شد که نه فقط شاید باعث شد موج بزرگی از انتقاد رو از سمت طرفداران خود دریافت کنه، بلکه می تونه باعث بن شدن اون از توییچ به دلیل نقض قوانین هم بشه. اما موضوع و اتفاقات پیش اومده دور و بر این موضوع داستان رو کمی سخت تر می کنن.

چند روز گذشته اون و یه استریمر معروف دیگه به نام Nadeshot (بازیکن بسیار معروف در صحنه رقابتی کال آو دیوتی) مشغول بازی و صحبت بودن، در میون این استریم نینجا شروع به خوندن یکی از آهنگای رپر معروف، Logic به نام ۴۴More می شه. از همون لحظه اول انگار نینجا متن ترانه رو به طور کامل نمی دونه و بعضی از تیکها رو جا میندازه و اینجاس که (تصادفا) از کلمه Nigger استفاده می کنه.

عکس العمل باحال Nadeshot به محض شنیدن کلمه ممنوعه!

این کلمه واسه خطاب قرار دادن افراد مشکی پوست استفاده می شده و به دلیل ریشه های تاریخی اون در زمان برده داری، به کار گیری اون به وسیله افراد غیر مشکی پوست حالت شدیدا توهین آمیز و ناپسندی داره و به کار گیری اون در آمریکا به وسیله سفیدپوستان به طور کامل ممنوع شده. در خیلی از موارد حتی شبکه های خبرگزاری هم از به کار گیری این کلمه دوری می کنن و به جای اون از واژه N-word (کلمه N) استفاده می کنن. حتما با این اوصاف، به کار گیری این کلمه در قوانین توییچ هم ممنوع شده و سرپیچی از قوانین در توییچ باعث بن شدن خطاکار به مدت نامعلوم از پلتفرم می شه.

نکته باحال دیگه این بود که در متن ترانه اصلی آهنگ Logic اصلا از این کلمه استفاده نشده و نینجا بی دلیل از این کلمه استفاده کرد. این مسئله باعث ایجاد بحثای زیادی شد. عده زیادی به فکر بودن که چه اشتباهی چه عمدا، نینجا مرتکب اشتباه بزرگی شده و باید به دنبال اون مجازات شه.

بعضیا دیگه به فکر بودن از اونجایی که در موسیقی رپ (به وسیله رپرهای مشکی پوست) از این کلمه استفاده زیادی می شه، میشه نتیجه گرفت نینجا به صورت ناخودآگاه از این کلمه استفاده کرده و با در نظر گرفتن محبوبیت اون میشه به اون یه فرصت دوباره داد.

نینجا در ظرف فقط چند ماه در یوتیوب و توییچ طرفداران زیادی پیدا کرد

کمی بعد از این قضیه خود نینجا تو یه رشته توییت معذرت می کنی و توضیح داد: «با اینکه این موضوع در ریشه چیزی جز یه سوء تفاهم نیس، وظیفه من به عنوان یه استریمر اینه که در مخاطبانم حس آرامش، تعلق و لذت رو بسازم و به کار گیری کلمه ای که واسه فرق گذاشتن میان افراد طراحی شده اشتباه بزرگی بود.» اون در ادامه توضیح داد که به کار گیری این کلمه به طور کامل تصادفی بود و دلیل اصلی اون استفاده تکراری از کلمه در سبک موسیقی رپه.

البته باید گفت که این اولین بار نیس که نینجا از این کلمه استفاده می کنه و یه سرچ جزئی در یوتیوب نشون میده که اون در گذشته چند دوباره هم از این کلمه استفاده کرده.

بعد از معذرت خواهی نینجا، بحث کمی کم شد و به نظر می رسید که توییچ هم می خواد به آرومی از قضیه بگذره. ولی چند روز گذشته اتفاق دیگری افتاد که به صورت غیرمستقیم روی مسئله نینجا هم تاثیر گذاشت.

یکی از گزارشگران محبوب مسابقات بازی Counter Strike: Global Offensive به نام Matthew Trivett واسه تولد خود یه استریم در توییچ میذاره و به سوالات طرفداران خود جواب میده و با دوستای خود بازی می کنه. در این استریم اونم از کلمه Nigger استفاده می کنه ولی این بار به صورت مستقیم شخص دیگری رو مورد خطاب قرار میده. حساب کاربری ایشون در توییچ مدت کوتاهی پس از این قضیه بن می شه.

متیو تریوت با نام مستعار Sadokist، گزارشگر محبوب و موفق مسابقات کانتر

این مسئله باعث شد که کاربران عادی دستورالعملا و قوانین توییچ رو مورد سوال بذارن و سوال کنن به چه دلیل بعضی از افراد می تونن بدون هیچ مجازاتی قوانین رو بشکنن و بقیه نمی تونن. مسئله ای که جدا از داستان نینجا و متیو تریوت، در توییچ سابقه ای طولانی داره.

به خاطر همین نمایندگان توییچ پا پیش گذاشتن و تصمیمات خود رو توجیه کردن. نماینده توییچ در مصاحبه با سایت Polygon گفت: «در حال بررسی یه گزارش از محتوا یا کارکرد توهین آمیز، ما همیشه زمینه و گذشته موضوع و قصد شخص خطاکار رو در نظر می گیریم. واسه اراده کردن پایانی در مورد محتوای توهین آمیز تیم ما فاکتورهای مختلفی رو بررسی می کنه.» و مشابه این صحبت هم در لیست قوانین توییچ گفته شده.

این یعنی توییچ نسبت به قوانین رفتاری و عملکردی وضع کرده در پلتفرم خود راه و روش موردی داره و با همه خاطیان به صورت برابر برخورد نمیکنه. پس میشه گفت از اونجایی که متیو تریوت به صورت مستقیم به یه شخص دیگه توهین کرد توییچ عزمشو جزم کرد که دسترسی اون به سایت رو ببندند. ولی از اونجایی که نینجا به صورت تصادفی و بدون منظور از یه کلمه توهین آمیز استفاده کرد میشه به اون یه فرصت دیگه داد.

مصاحبه شبکه های تلویزیونی با نینجا پس از شکستن رکورد تعداد بیننده و استریم با Drake، خواننده معروف

بن نشدن نینجا از توییچ به نظر خیلی از افراد تصمیمی قابل دفاع و خوب از سمت توییچ بود و ولی نمیشه رد کرد که این قضیه باعث نارضایتی خیلی از افراد دیگه شده و این ممکنه در آینده واسه توییچ گران تموم شه. از دست دادن قوانین کامل که واسه تموم تولیدکنندگان برابر باشه و اراده کردن متفاوت واسه موارد برابر و اینکه اگه «بهونه خوبی داشته باشین و به اندازه کافی معروف باشین» می تونین از مجازات فرار کنین واسه توییچ وجهه خوبی نخواد ساخت.