فناوری

گزارش سایت ما از مجمع سالیانه همراه اول؛ مروری بر عملکرد اپراتور اول در یک سال گذشته

امروز (ششم اردیبهشت ۱۳۹۶) شرکت ارتباطات سیار ایران، مجمع عمومی عادی سالیانه خود رو با حضور ۹۴.۷۴ درصد از سهامدارهای خود برگزار کرد. آقای وحید صدوقی، در این مراسم کارکرد همراه اول در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ رو مرور کرد و خبر داد که در سال گذشته، همراه اول بازم قادر بوده تا مقام اپراتور اول در ایران و خاورمیانه رو حفظ کنه. این در حالیه که همراه اول، در اندازه جهانی هم دو پله رشد داشته و تونسته در مورد تعداد کاربران سیم کارت دائمی، رتبه شانزدهم در جهان رو در اختیار بگیره.

واگذاری ۱۲.۴ میلیون سیم کارت در سال ۹۵ 

مدیر عامل همراه اول بعد اشاره کرد که این اپراتور موفق شده تا در سال ۱۳۹۵، تعداد ۱۲.۴ میلیون سیم کارت واگذار کنه و حالا ۵۹ درصد از سهم بازار سیم کارتای فعال رو در اختیار داشته باشه. همراه اول در سال ۱۳۹۵ موفق به راه اندازی ۱۵۹۰۶ سایت ۳G در ۸۵۲ شهر شده که حکایت از رشدی ۲.۴ برابری داره. این اپراتور از طرف دیگه ۹۴۴۸ سایت ۴٫۵G در ۶۹۰ شهر راه اندازی کرده که از رشد ۲۴.۴ برابری نسبت به سال پیش خبر میده.

روند افزایش ترافیک دیتا در شبکه همراه اول در سال ۹۵ نسبت به سال قبل رشدی ۲.۳ برابری رو تجربه کرده در حالی که اگه این اندازه رو از اول فروردین ۱۳۹۲ تا انتهای اسفند ۱۳۹۵ در نظر بگیریم، این رشد به ۳۴۳ برابر می رسه. همراه اول از طرف دیگه گزارش میده که ۲۲.۸ میلیون مشترک دیتا داره و درآمد این بخش نسبت به سال پیش ۱۱۵ درصد رشد داشته.

همراه اول حالا ۲۲.۸ میلیون مشترک دیتا داره

در مورد نتیجه های مالی، آقای صدوقی، مدیر عامل همراه اول اشاره کرد که درآمد کل شرکت اصلی، برابر صد و پنج هزار و دویست و سی و یه میلیارد ریال بوده که نسبت به سال گذشته، ۱۶ درصد رشد رو نشون میده. این در حالیه که سود خالص شرکت اصلی، بیست و هشت هزار و ششصد و نود میلیارد ریال ذکر شد که این رقم هم در مقایسه با آمار ارائه شده در سال پیش، از رشدی ۱۵.۴ درصدی حکایت داره.

رشد ۱۶ درصدی درآمد کل و رشد ۱۵.۴ درصدی سود خالص

گزارش مالی همراه اول شامل چند تا نکته مهم دیگری هم بود. مثلا، افزایش ۲ درصدی سهم بازار این شرکت پس از اجرای طرح ترابردپذیری و یا رشد ۱۹ درصدی سود عملیاتی شرکت در مقایسه با سال مالی قبلی. این در حالیه که همراه اول، به «گشایش ۲۲ پروژه پیشرفت پهن باند، نوسازی و پیشرفت شبکه» به ارزش ۴۱۴۷۰ میلیارد ریال که در دهه فجر سال گذشته اجرایی شد، به عنوان یکی از مهم ترین نتیجه های سال ۱۳۹۵ خود نگاه می کنه.

اما یکی از موضوعات داغ سال گذشته واسه اپراتورهای موبایل در ایران، بحث ترابردپذیری بود. مدیرعامل همراه اول هم در این مراسم گفت که همین مسئله، یکی از نگرانیای بزرگ اپراتور اول کشورمون بوده. ایشون هم اینکه براساس نظرات کارشناسان، گفت که معمولاً در زمان اجرای طرح ترابردپذیری در کشورای جور واجور، یه الی ۱۰ درصد از مشترکین، اپراتور اول اون کشور رو به طرف اپراتوری که خدمات بهتری ارائه میده ترک می کنن.

این در حالیه که قبل از اجرای طرح ترابردپذیری، خود مدیران همراه اول هم مهاجرت ۳۰۰ هزار کاربر به اپراتورهای دوم و سوم رو طبیعی می دونستن. آقای صدوقی هم اینکه خبر داد که در اون زمان، حریف اصلی همراه اول ظرفیت جذب ۱۰ میلیون مشترک همراه اول رو ایجاد کرده بود. ایشون بعد خبر داد که طرح ترابردپذیری طبق پیش بینیا پیش نرفت و در تاریخ ۵ فروردین ۱۳۹۶، بالانس همراه اول مثبت شد در حالی که در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۶، رتبه اول ترابرد رو از اون خود کرد.

حالا همراه اول رتبه اول ترابرد در ایران رو از اون خود کرده

الان و براساس آماری که امروز از طرف همراه اول منتشر شد، اپراتور اول کشورمون با بالانس مثبت ۵۲۰۰ مشترک جذب شده، رتبه اول ترابرد رو در اختیار داره. رایتل هم با ۱۸۰۰ مشترک جذب شده، بالانس مثبتی رو به ثبت رسونده و این ایرانسله که بالانس منفی ۷۰۰۰ مواجه گشته.

در انتهای مراسم و پس از ارائه آمارهای مالی و نتیجه های سال ۹۵ از طرف آقای صدوقی، سهام داران فرصت اونو پیدا کردن تا از مدیران همراه اول سوالات مورد توجه خود رو در مورد آینده این شرکت سوال کنن. یکی از مهم ترین سوالات، مربوط به نگرانیای همراه اول در مورد سرویس صحبت تلگرام بود.

مدیر عامل همراه اول در همین رابطه خبر داد که بسته شدن سرویس صحبت تلگرام، تصمیمی بوده که به نفع منافع ملی بوده. ایشون هم اینکه در ادامه، از چگونگی ارائه سرویس «واتس اپ» در امارات گفت و خبر داد که در این کشور، کاربران فقطً می تونن با واتس اپ چت کنن ولی سرویس صحبت رایگان اون مسدوده. صدوقی هم اینکه خبر داد که بیشتر سرویسای اینترنتی در چین بسته می شه و این تصمیمات، به وسیله کشورها اعمال می شن تا کار و کاسبیای بومی قادر به رشد باشن.

صدوقی در میان پاسخش، خبر داد که بر خلاف وجود سرویسای اینترنتی و با در نظر گرفتن اینکه در تموم دنیا از جمله ایران ترافیک صحبت روندی کاهشی داشته، همراه اول موفق شده تا ۵ درصد رشد رو در این بخش به دست آورد. ایشون دلیل این افزایش رو استفاده صاحبان کسب و کارا از اپراتور اول کشورمون دونست. مدیر عامل همراه اول آینده ای رو متصور می شه که خدمات ارزش افزوده، اس ام اس و دیتا بتونن کاهشای درآمدی سرویس صحبت رو جبران کنن.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *